Nowy Nikiszowiec / fot. PFR Nieruchomości
Reklama

Mieszkanie Plus w Katowicach. Dopłacą do czynszu czteroosobowym rodzinom i to przeszło 450 zł. Obecnie trwa nabór wniosków od chętnych, którzy chcieliby zamieszkać w Nowym Nikiszowcu. Czeka tam 513 mieszkań.

Wysokość ewentualnego wsparcia będzie zależała od liczby osób w rodzinie i dochodów.

Przyszli najemcy katowickiego Mieszkania Plus będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”.  Przykładowo – czteroosobowa rodzina wynajmująca trzypokojowe mieszkanie o powierzchni około 61 mkw. – po spełnieniu kryteriów dochodowych – otrzyma ponad 450 złotych dopłaty miesięcznie.

Wszyscy zainteresowani mieszkaniami na osiedlu Nowy Nikiszowiec mogą sprawdzić czy zostaną objęci programem dopłat i na jakie wsparcie mogą liczyć. Wysokość dopłaty można określić za pomocą specjalnego kalkulatora, który znajduje się na stronie internetowej tutaj.

Osiedla, którymi zarządza spółka PFR Nieruchomości, są objęte programem dopłat do czynszu. W Białej Podlaskiej, Wałbrzychu i Gdyni korzysta z ich aż 60 procent wszystkich najemców. W pierwszej z wymienionych lokalizacji, w której powstało 186 mieszkań, wsparcie trafia do 161 rodzin. Z kolei najwyższą dopłatę w wysokości 813 złotych otrzymuje rodzina zamieszkująca w Gdyni przy ul. Puszczyka.

Mieszkanie na Start uruchomiła ustawa o dopłatach do czynszu od 1 stycznia 2019 r. Dopłaty, które finansuje Bank Gospodarstwa Krajowego, są przyznawane na 15 lat najemcom nowych mieszkań budowanych we współpracy inwestora z gminą. To pomoc dla tych, których nie stać na najem lub zakup mieszkania na rynku, a równocześnie ich dochody są zbyt wysokie, aby mogli ubiegać się o mieszkanie komunalne. Żeby dostać dopłatę do czynszu w programie Mieszkanie na Start najemca musi spełnić ustawowo określone warunki, m.in. dochodowe.

Rekrutacja do mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec odbywa się online za pośrednictwem specjalnego generatora dostępnego na stronie internetowej www.katowice.mdr.pl. Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku do 31 stycznia oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów do końca lutego 2021 roku. Następnie katowicki samorząd przeprowadzi weryfikację i przygotuje listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. Zgodnie z kryteriami pierwszeństwa, przyjętymi przez Radę Miasta Katowice, na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach. Jednak, o mieszkanie na Nowym Nikiszowcu może się ubiegać każdy nawet osoby, które nie spełniają żadnego spośród tzw. kryteriów społecznych.

Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitorze.

Zgodnie z założeniami, wszystkie etapy naboru potrwają około czterech miesięcy, a zawieranie umów z pierwszymi najemcami powinno ruszyć już w maju.

Reklama

1 Komentarz

  1. Warto zaznaczyć, że na koniec 2020 roku liczba mieszkań wybudowanych i będących w budowie w ramach programu Mieszkanie Plus to łącznie 26 tys. 182 – powiedziała to wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Karnechka podczas wtorkowego posiedzenia komisji parlamentarnych. Także progres, ale jaki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.