Centrum Przesiadkowe Sądowa / fot. InfoKatowice.pl

Miasto policzyło odjazdy autobusów z dworca na ulicy Sądowej. Jest więcej przewoźników. Jak wygląda sytuacja na inwestycji wartej 66 mln zł? Międzynarodowy Dworzec Autobusowy został otworzony w ubiegłym roku, ale głównie był niewykorzystywany. Przewoźnicy wtedy jeszcze nie przenieśli się z ulicy Piotra Skargi. Teraz jak przekonuje urząd – jest lepiej.

Dworzec na ulicy Sądowej ma zastąpić wysłużony obiekt przy ulicy Piotra Skargi.

„Aktualnie Międzynarodowy Dworzec Autobusowy przy ul. Sądowej obsługuje 35 przewoźników. W dniach od 4 do 11 stycznia łącznie było ponad 1000 odjazdów z nowego dworca” – wylicza Michał Łyczak, rzecznik katowickiego magistratu.

Urząd Miasta Katowice przygotował mapkę z trasą dojścia do nowego dworca.

Mapka / fot. UM Katowice

​Nowo powstały dworzec przy ul. Sądowej znajduje się około 700 metrów od starego obiektu przy ul. Piotra Skargi. Jeżeli ktoś się pomyli i wyląduje na Piotra Skargi, to może mieć nie lada przeprawę z bagażami.

10 minut na nogach

Według wyliczeń urzędników dojście pieszo zajmuje niecałe 10 minut, z bagażami i zimą ten czas na pewno się wydłuży.

Pamiętajmy, że możliwy jest również dojazd autobusami ZTM – linie 0, 11, 50, 110, 154, 177, 193, 296, 657, 674 z przystanku autobusowego “Katowice Sokolska” przy hotelu Vienna House (dojście do przystanku przejściem podziemnym pod ulicą Sokolską).

Obsługujący dworzec przewoźnicy oferują przejazdy m.in. do Austrii, Niemiec, Holandii, Czech i na Ukrainę. Ich liczba systematycznie rośnie, gdyż zarządca nowego węzła prowadzi uzgodnienia z kolejnymi przewoźnikami.

Centrum Przesiadkowe Sądowa / fot. InfoKatowice.pl

„Od stycznia br. z ul. Sądowej pasażerowie mogą podróżować do takich miast jak: Kraków, Wrocław, Szczecin, Busko Zdrój, Kielce, Zamość, Olkusz, Opole, Sanok. Dla sprawniejszej obsługi podróżnych pomiędzy CP „Sądowa” a dworcem PKP kursują bezpłatne połączenia autobusowe” – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu Urzędu Miasta Katowice.

Przypomnijmy, że w skład Centrum Przesiadkowego Sądowa wchodzi budynek obsługi pasażerskiej, zespół zadaszonych peronów autobusowych, zadaszony parking rowerowy, zadaszone przystanki komunikacji miejskiej oraz otwarty parking samochodowy dla 55 samochodów. Budynek oprócz obsługi podróżnych pełni funkcję handlowo-usługową – swoje miejsce znalazł tutaj kiosk oraz bistro, które z uwagi na obostrzenia epidemiczne jest obecnie nieczynne, natomiast po ich zniesieniu najemca jest gotowy do jego ponownego uruchomienia. Ponadto w budynku znajduje się punkt kasowy, przechowalnia bagażu oraz zaplecze dla podróżnych i kierowców (toalety, poczekalnie). Centrum Przesiadkowe Sądowa to inwestycja  o wartości 66 mln zł, z czego 43 mln zł pochodziły z dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.