Karetka / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

10 nowych karetek w regionie. 4 trafiły do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Każdy z pojazdów kosztował około 440 tys. zł wyposażone są w urządzenia do automatycznego masażu serca. To niezwykle ważne w przypadku dwuosobowej załogi ambulansu. Dlaczego? Bo do tej pory ktoś musiał robić masaż serca, druga osoba podawała leki. Karetka wtedy stała i czas dotarcia do szpitala wydłużał się. 

W sumie koszt 10 pojazdów to 4,4 mln zł. Pieniądze na zakup nowych karetek pochodzą ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85%). Resztę (10%) dołożył zarząd województwa śląskiego i (5%) Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

To kolejna inwestycja w pogotowie, które może pochwalić się średnim wiekiem ambulansów na poziomie 3 do 4 lat.

„Mamy tutaj nowoczesny, najwyższej klasy sprzęt za dziesiątki milionów złotych. Chodzi o to, żeby ratownicy mogli z COVID-19 walczyć w zupełnie bezpieczny sposób” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Karetki trafiły m.in. do Katowic, Gliwic, Bytomia, Tychów czy Żor. Wkrótce kolejnych 10 nowych pojazdów trafi do stacji w regionie.

W sumie wojewódzkie pogotowie dysponuje około 150 pojazdami – w tym karetkami rezerwowymi.

Pomoże ratować życie

10 karetek jest wyposażonych w urządzenia do kompresji klatki piersiowej. Automatycznie przeprowadzają masaż serca.

„To urządzenie jest dosyć istotne, kiedy zespół jest dwuosobowy, to urządzenie masuje klatkę piersiową. Po zatrzymaniu krążenia, pacjent przewożony do najbliższego punktu szpitalnego SOR-u może być cały czas uciskany. Kierowca jedzie, a ratownik z tyłu nie musi już tylko masować, ale podaje leki” – mówi Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

W karetkach, gdzie nie ma takiego urządzenia często bywa tak, na dwie osoby jedna masuje pacjenta, druga podaje leki. Siłą rzeczy nie ma kto prowadzić wtedy pojazdu.

W sumie już 30 pojazdów jest wyposażonych w urządzenia do kompresji klatki piersiowej na 78 karetek systemowych.

„Jest to jedna z naszych głównych inwestycji, żeby karetki były doposażone w jak najlepszy sprzęt” – dodaje Pach. Jedno urządzenie to koszt około 50 tys. zł.

Z informacji otrzymanej z Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynika, iż Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach – w okresie od 19 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 roku, pozyska nie tylko karetki pogotowia. Całościowa realizacja projektu uwzględnia również zakup:

-12 defibrylatorów z kardiomonitorem i kapnometrią,

-110 pulsoksymetrów,

-15 laptopów

-4 przenośne urządzenia do dezynfekcji.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.