Czujnik wewnętrzny / fot. UM Katowice
Reklama

W Katowicach sprawdzają teraz jakość powietrza – w żłobku, przedszkolu i szkole. Ostatnio jakość powietrza w mieście nie jest najlepsza, system monitoringu pokazuje momentami przekroczenia pyłu PM 2,5. Teraz w Katowicach zamontowano 9 specjalnych urządzeń, które monitorują jakość powietrza wewnętrznego w budynkach. Wcześniej miasto w ramach projektu AWAIR zamontowało 127 czujników zewnętrznych.

Wytypowaliśmy trzy placówki miejskie do zamontowania czujników. W każdej zostały wybrane trzy sale, w których zostały zamontowane stacje monitorujące” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama

System składa się z 9 urządzeń pomiarowych, które mierzą parametry chwilowe powietrza wewnętrznego takie jak: temperatura, stężenie pyłów PM10, PM2,5, stężenie CO2 oraz wilgotność powietrza. Dodatkowo stacje monitoringu rejestrują moment otwarcia drzwi i okien w salach za pomocą zamontowanych kontaktronów. Czujniki zostały zamontowane w Miejskim Przedszkolu nr 85, Szkole Podstawowej nr 33 oraz oddziale Żłobka Miejskiego przy ul. Uniwersyteckiej. W zależności od stanu jakości powietrza na zewnątrz oraz sposobu wykorzystania pomieszczeń, osoby odpowiedzialne za ich użytkowanie będą mogły stosować różne działania zgodnie z przyjętymi protokołami opracowanymi przez partnerów AWAIR.

Koszt instalacji tych urządzeń to 120,5 tys. brutto, z czego aż 85% to dotacja ze środków europejskich.

Czujniki do monitorowania powietrza wewnątrz pomieszczeń to ostatni etap wdrażania projektu AWAIR. Wcześniej Katowice otrzymały dofinansowanie zadania na realizację pilotażowych działań, polegających na montażu w wybranych lokalizacjach (żłobki, przedszkola, domy dziecka, domy pomocy społecznej) czujników zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego.

„W ramach działań pilotażowych zamontowaliśmy 127 czujników jakości powietrza zewnętrznego. Wyniki ich pomiarów dostępne są w czasie rzeczywistym na 155 ekranach multimedialnych, które zainstalowane są w wybranych obiektach użyteczności publicznej, min. w Miejskim Centrum Energii przy ul. Młyńskiej 2, Biurze Obsługi Mieszkańca w budynku Urzędu Miasta przy Rynku 1”- mówi Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią.

Pomiary są też na bieżąco podawane za pośrednictwem strony https://powietrze.katowice.eu.

Reklama

1 Komentarz

  1. Idea świetna ale wykonanie – patrząc na zdjęcie – to jak u ruskich w bunkrze. Topornie, z wiszącymi kablami, w marketowej obudowie z cyklu „tańszej nie było”.

    Znając realia Urząd Miast zapłacił jak za Maybacha a dostał obitą Dacie….
    No ale Łunia płaci …..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.