Model 3D Szopienic / fot. UM Katowice

Katowice na specjalnej mapie pokazują zmiany w mieście na przestrzeni ponad 20 lat i wolne tereny pod inwestycje. Powstał specjalny serwis internetowy „Katowice dla odmiany 3D”. Pokazuje zdjęcia w 3D, precyzyjną ortofotomapę, archiwalne fotografie miasta czy potencjał dachów solarnych. Całość koszotwała miasto niespełna 350 tys. zł.

To jak zaznacza miasto, pierwszy tego typu serwis w Polsce i Europie znajdujący się w całości w usłudze chmurowej Oracle Cloud.

„Katowice to nowoczesne miasto, które od lat stawia na innowacyjne rozwiązania. Serwis „Katowice dla odmiany w 3D” jest przykładem takich właśnie działań, a skorzystać z niego mogą zarówno mieszkańcy, jak i potencjalni inwestorzy. Przesuwając kursorem po ekranie, możemy porównać każdy obszar naszego miasta od roku 1998 do roku 2020 i zachodzące zmiany. Nowością jest wykorzystanie usługi lokalizacji działek ewidencyjnych z uwzględnieniem szczegółowych informacji na ich temat z naszych baz danych. Dla potencjalnych inwestorów do serwisu podpięta została warstwa prezentująca tereny inwestycyjne”. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – „Dodatkową innowacją jest część prezentująca potencjał solarny dachów na terenie Katowic. W dobie  alternatywnych źródeł energii, dynamicznego rozwoju fotowoltaiki, warstwa ta może stanowić źródło wiedzy zarówno dla mieszkańców i instytucji, jak również może wzbogacić informacje przekazywane przez Miejskie Centrum Energii” – dodaje prezydent.

Serwis „Katowice dla odmiany 3D” dostępny jest pod adresem: http://sip.katowice.eu/.

Powstanie serwisu to nie była prosta sprawa – wylicza magistrat. Budowano go w oparciu o zdjęcia lotnicze, zdjęcia ukośne, fotoplany, skaning laserowy, opracowanie prawdziwej ortofotomapy „true ortho” oraz aktualizację numerycznego modelu 3D budynków i budowli. Całość została przetworzona przez specjalistyczny sprzęt i umieszczona w chmurze Oracle Cloud. Serwis jest zintegrowany z Miejskim Systemem Zarządzania – Katowicką Infrastrukturą Informacji Przestrzennej. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce i Europie w całości zaimplementowane w usłudze chmurowej Oracle Cloud.

„Prawdziwa ortofotomapa „true ortho” dla Katowic została wykonana po raz pierwszy. Dotychczas ortofotomapy wykonywane były w sposób „tradycyjny”, co oznaczało poprawność prezentowania obiektów wyłącznie na poziomie gruntu. Wyższe budynki wyraźnie pochylały się, zasłaniając część treści ortofotomapy. W większości przypadków dachy widoczne na ortofotomapie były przesunięte względem przyziemia. Mapa „true ortho” wyeliminowała ten problem i została wykonana z bardzo dużą dokładnością” – mówi Maciej Jasny, główny specjalista ds. projektowo – wdrożeniowych IP w Wydziale Geodezji​

Dopełnieniem serwisu są przydatne narzędzia jak suwak, za pomocą którego następuje płynna prezentacja zmian w poszczególnych latach danych opracowań, pomiar odległości bezpośrednio na zdjęciach i modelach, wysokości, powierzchni poziomej oraz powierzchni w przestrzeni, umożliwiająca np. weryfikację i obliczenie opłaty za powierzchnię reklamową. Serwis został opracowany w języku polskim, angielskim z możliwością dynamicznego powiększenia czcionek na ekranie oraz zmianą kontrastu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.