Sklep socjalny w Katowicach / fot. M. Malina / UM Katowice
Reklama

3 735 osób korzysta ze sklepu socjalnego na osiedlu Tysiąclecia. Będzie mogło więcej. To sklep, w którym towary są sprzedawane poniżej ich wartości rynkowej. Zakupy w sklepie mogą być dokonywane tylko przez osoby ze skierowaniem z Miejskiego Ośrodku Pomocy Społecznej. Sklep to inicjatywa miasta Katowice przy współpracy z Fundacją Wolne Miejsce.

Sklep socjalny przy ulicy Tysiąclecia 82 oficjalnie rozpoczął swoją działalność 10 grudnia. To właśnie tam mieszkańcy, u których się nie przelewa mogą zrobić zakupy w atrakcyjnych cenach. W sklepie można kupić artykuły z krótkim terminem przydatności, w tym m.in.: artykuły spożywcze, chemię, środki czystości. Ponadto, w ofercie sklepu znajdują się także ubrania.

Reklama

Ceny wszystkich towarów są atrakcyjne i nie przekraczają 50% ich wartości rynkowej.

„Z zakupów w sklepie socjalnym mogą korzystać osoby spełniające określone kryteria, na podstawie specjalnych skierowań uprawniających do dokonywania zakupów w sklepie, które wydawane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. Na dzień 30 grudnia 2020 r. tutejszy Ośrodek wydał już 1 525 takich skierowań dla ogółem 3 735 osób” – wyliczyli urzędnicy z Katowic.

Miasto zwiększyło kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania skierowania do sklepu socjalnego. W chwili obecnej skierowanie może otrzymać osoba, której dochód nie przekracza 250% kryterium dochodowego, tj.:

  • 1 752,50 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
  • 1 320,00 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Z zakupów w sklepie socjalnym mogą skorzystać zarówno osoby objęte pomocą społeczną, jak również osoby i rodziny nie korzystające dotąd z pomocy MOPS, które spełniają określone kryteria dochodowe. To, czy dana osoba lub rodzina spełnia te kryteria, pomoże ustalić pracownik socjalny katowickiego MOPS-u, dlatego ważne jest, by przed wizytą w sklepie socjalnym koniecznie skontaktować się telefonicznie z jednym z Terenowych Punktów Pomocy Społecznej (http://www.mops.katowice.pl/tpps.php), gdzie udzielona zostanie fachowa pomoc w ustaleniu uprawnień do korzystania z oferty sklepu.

Osobę uprawnioną do korzystania z zakupów w sklepie obowiązuje limit kwoty, którą może jednorazowo wydać podczas zakupów – w chwili obecnej wynosi ona 100,00 zł na rodzinę.

Seniorzy mogą liczyć na pomoc wolontariuszy w zakupach i późniejsze odwiezienie ich do domu.  W tym celu Senior posiadający skierowanie może się zwrócić dzwoniąc na numer Srebrnego Telefonu (32 251 69 00) czynny codziennie od 7.30 do 15.30.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.