Robot PIAP Gryf / fot. Śląska Straż Graniczna
Reklama

Na Katowice-Airport mają nowego robota. Nie boi się materiałów wybuchowych, sprawdzi też miejsca trudnodostępne. To PIAP GRYF, w którego wyposażeni zostali funkcjonariusze pełniących służbę w Zespole Interwencji Specjalnych w Placówce Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach.

Mobilny robot jest przystosowany do działań w miejscach trudno dostępnych oraz prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych w tym materiałów wybuchowych.

„Jego hybrydowy układ napędowy umożliwia sprawne poruszanie się robota po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach w tym pokonywanie schodów. Koła robota mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach np. na pokładzie statku powietrznego. Nowoczesny robot został wyposażony m. in. w kamery jezdne z oświetlaczami IR (podczerwieni) do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości, wyposażoną w zoom optyczny o 33 krotnym powiększeniu oraz kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych” – wylicza Szymon Mościcki ze Śląskiej Straży Granicznej.

Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i poręcznego panelu sterowniczego, a wyszkolony funkcjonariusz z jego pomocą może z bezpiecznej odległości ocenić zawartość podejrzanego ładunku czy bagażu oraz innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.

„Przy użyciu robota można w bezpieczny sposób rozpoznać, podjąć i przetransportować podejrzany przedmiot do miejsca jego neutralizacji. W skrajnych sytuacjach neutralizacja może zostać zrealizowana na miejscu ujawnienia z wykorzystaniem akcesoriów robota” – dodaje Mościcki.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.