Radosław Wojtaszek / fot. Rafał Oleksiewicz / mat. pras.

Katowickie Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych nie dla Polski. Odpadliśmy w 1/8 finału rozgrywek organizowanych online. Najlepszym z naszych rodaków okazał się Radosław Wojtaszek, ale cały turniej wygrał Gawian Jones z Anglii.

„To były trzy wielkie dni dla europejskich szachów. Ponad stu trzydziestu arcymistrzów zagrało w tych mistrzostwach, a zwycięzca jest niespodziewany. W finałowej czwórce było dwóch faworytów, czyli Czech David Navara, który reprezentuje barwy klubu Wasko HETMAN GKS Katowice oraz wielka gwiazda Aleksiej Szyrow. I to właśnie z Szyrowem wygrał Gawain Jones” – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej i jeden z organizatorów imprezy. Z kolei brązowy medal zdobył Niemiec Matthias Bluebaum, który pokonał Navarę.

W sumie w imprezie udział wzięli reprezentanci czterdziestu krajów, w tym 64 zawodników z Polski. W piątkowych eliminacjach najlepszy był Radosław Wojtaszek, który był jedynym Polakiem w finałowej szesnastce. Dzień później przegrał jednak w 1/8 finału z Niemcem Georgiem Meierem. Z kolei problemy techniczne sprawiły, że już pierwszego dnia z imprezy wycofał się Jan Krzysztof Duda, jeden z polskich faworytów do medali. Organizację zawodów wsparły miasto Katowice, Ministerstwo Sportu i firma Mokate.

„Wszyscy zawodnicy z finałowej czwórki w wywiadach po zakończeniu meczów mówili, że w przyszłym roku przyjadą do Katowic, by grać na głównej płycie Spodka. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli wielkie święto szachów w Polsce, ale już nie w wersji online” – dodaje Turlej.

To nie były pierwsze mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych organizowane przez Katowice, ale pierwsze w trybie online. Pierwszy raz najlepsi specjaliści w tej odmianie szachów przyjechali do Katowic w 2017 roku. Wypełniony graczami i kibicami Spodek oraz świetna organizacja zrobiły takie wrażenie na przedstawicielach Europejskiej Unii Szachowej, że już rok później przyznali Katowicom prawo organizacji mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w 2020 i 2021 roku.

Przyszłoroczna impreza, już w trybie stacjonarnym, planowana jest na grudzień.