Izbera / fot. Elektromobilty Poland
Reklama

W Katowicach ogłosili lokalizację fabryki polskiego samochodu elektrycznego. Izera będzie produkowana w Jaworznie, poinformowano dzisiaj na konferencji w Muzeum Śląskim.

W ogłoszeniu lokalizacji wziął udział m.in. minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, prezes Katowickiej Strefy Ekonomiczniej Janusz Michałek, marszałek regionu Jakub Chełstowski oraz Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Reklama

W fabryce Izery ma powstać ponad 15 tys. miejsc pracy. 3 tys. w samej fabryce. Obiekt zostanie zbudowany na działce 118 ha przy ulicy Wojska Polskiego, obok mają wybudować się dostawcy na powierzchni około 200 ha.

Mapa inwestycji

Lokalizacja została wybrana nie tylko przez wielkość działki w Jworznie, ale także media, które są lub mogą być do niej doprowadzone.

„Potrzebujemy 30 megawatów mocy energii elektrycznej, to jest tyle ile potrzebuje 25 tys. miasto. To nie jest tak, że wszędzie taką moc da się doprowadzić” – zaznaczał Piotr Zaremba, prezes Elektromobilty Poland. Wbicie łopaty na placu budowy nowej fabryki ma nastąpić w trzecim kwartale 2021 roku, produkcja ruszy w 2024 roku.

Od 30 do 80 procent komponentów samochodu ma powstawać na Śląsku.

Śląsk z mocnym sektorem samochodowym

Marszałek Jakub Chełstowski i minister Michał Kurtyka

„To tutaj bije przemysłowe serce Polski” – mówił minister Michał Kurtyka. „Śląsk to jest też region, który mocno postawił na sektor samochodowy” – dodał. Zaznaczył, że fabryk Izery wpisuje się w „sprawiedliwą transformację”. Przypomnijmy, że nowe miejsca pracy na Śląsku będą potrzebne z powodu planowanego zamykania nierentownych kopalń.

„Jesteśmy bardzo pracowici. Potrafimy z tych zawiasów historii wyciągać najlepsze wnioski” – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. „Przyszłość dzisiaj się materializuje. My jako samorząd ten proces bardzo będziemy wspierać” – podkreślił marszałek. Zaznaczył, że podpisywane dzisiaj memorandum w  sprawie budowy fabryki to historyczny moment.

„To jest projekt fundamentalny dla rozwoju” – zaznaczył marszałek.

Prezydent Jaworzna dodał, że region czekają trudne chwile w związku z reorganizacją przemysłu.

„Skutki zmian klimatycznych dotkną również sektory, które dzisiaj budowały fundamenty gospodarcze miasta i trzeba będzie je czymś zastępować” – mówił Paweł Silbert.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. Ja będzie jeździł tam autobus przez Mysłowice i autobus z Wesołej. Był kiedyś to zlikwidowali trasę ja Jaworzno i może dostać się tam tylko przez centrum Mysłowic. Nie zbyt atrakcje miejsce. Można było znaleźć bardziej dogodną lokalizacje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.