Sklep socjalny w Katowicach / fot. M. Malina / UM Katowice
Reklama

Ruszył sklep socjalny w Katowicach. Można tam zrobić zakupy poniżej wartości rynkowej produktów. To sklep przeznaczony dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Powstał na ulicy Tysiąclecia 82 w Katowicach.

To projekt miasta Katowice we współpracy Fundacją Wolne Miejsce.

Reklama

„Rozpoczynamy ważny projekt skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Jako pierwsi w Polsce uruchamiamy sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Jednocześnie projekt ten to kolejne wspólne działanie z Fundacją Wolne Miejsce na rzecz mieszkańców Katowic” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Główną ideą sklepu socjalnego jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej poprzez umożliwienie im zrobienia zakupów w cenach do 50% ich wartości rynkowej. Kolejnym powodem, dla którego powstało takie miejsce, jest chęć przeciwdziałania marnotrawieniu żywności i produktów spożywczych.

„Przedsięwzięcie to nie mogłoby się udać bez wsparcia miasta Katowice, które kolejny raz pomaga w realizowaniu projektów naszej fundacji. Bardzo istotne było też zaangażowanie sektora biznesowego. Każdy nasz projekt potrzebuje ambasadorów, którzy dają innym firmom przykład. Takim ambasadorem jest bez wątpienia grupa Tauron/ING, której ekologiczne pojazdy ekologiczne stały się nie tylko przykładem wsparcia dla największych międzynarodowych firm, ale realną pomocą w naszych działaniach społecznych przy obsłudze mieszkańców objętych kwarantanną czy osób samotnych, do których dotrzemy wkrótce z wigilijną kolacją” – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Sklep socjalny w Katowicach / fot. M. Malina / UM Katowice

Sklep będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00 (obowiązują  godziny dla seniorów 10:00-12:00).

Z jego oferty mogą skorzystać zarówno osoby korzystające już z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również osoby i rodziny, które do tej pory z takiej pomocy nie korzystały. Kryterium będzie dochód nie przekraczający 200% kryterium dochodowego, czyli 1 402 zł w przypadku osoby samotnej lub 1 056 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie. Do zakupów zachęcani będą także katowiccy seniorzy, którzy mogą zwrócić się po pomoc dzwoniąc pod numer Srebrnego Telefonu (32) 251 69 00 czynnego codziennie od 7.30 do 15.30.  Uzyskają tam wsparcie, zarówno w zakresie zakupów w sklepie socjalnym, jak i w innych swoich potrzebach.

W sklepie socjalnym powstał także punkt kawowy Spichlerz Caffe. Ma to być punkt spotkań dla osób samotnych oraz w szczególności katowickich seniorów w wieku 60+, skupionych wokół organizacji senioralnych działających aktywnie i  regularnie na terenie Katowic.

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.