Reklama

Katowice uruchomiły Centrum Przesiadkowe Zawodzie. Ksiądz je poświęcił, a miasto udostępniło parking bezpłatnie. Dzisiaj odbyło się uroczyste oddanie do użytku inwestycji w rejonie ulicy 1 Maja. Przez najbliższych kilka miesięcy z parkingu będzie można korzystać bezpłatnie. Koszt oddanej do użytku inwestycji to ponad 95 mln zł. Podobny obiekt w Brynowie, który ma być otwarty jutro to koszt rzędu prawie 90 mln zł.

„Na czas pandemii będzie można parkować na ich terenie bez konieczności posiadania biletów. Gdy obostrzenia zostaną zniesione – parkowanie pozostanie bezpłatne – na podstawie dowolnego biletu zakodowanego na karcie ŚKUP – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Musimy się do pewnych rozwiązań przyzwyczaić, zakosztować i zrozumieć jakby istotę i funkcje tego typu obiektów” – dodał prezydent Katowic.

Reklama

Docelowo miasto chce żeby kierowcy zostawiali samochody na centrach przesiadkowych a do centrum miasta dojeżdżali komunikacją miejską. Dlatego Śródmieście Katowic ma mieć w przyszłym roku zmienioną politykę parkingową – będzie drożej, opłaty ostatecznie pojawią się w też w Strefie Kultury.

W obiekcie CP Zawodzie na razie nie ma kiosku oraz punktu gastronomicznego. Obiekt w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej został oficjalnie poświęcony.

„Wzywajmy więc Boga, aby błogosławił tym, którzy wykonali to centrum przesiadkowe, którzy wybudowali i tym, którzy będą korzystać” – mówił podczas święcenia obiektu ksiądz.

Bezpłatnie i automatycznie

Szlaban dla korzystających z parkingu podnosi się i opuszcza przed samochodami automatycznie, na parkingu znajduje się ponad 400 miejsc dla pojazdów. Parkingi przy centrum przesiadkowym będą funkcjonować w godzinach od 4.00 do 24.00, co jest powiązane z kursami komunikacji publicznej.

„Będziemy obserwowali jak to się wszystko dzieje” – mówił prezydent Katowic, ale konkretnej daty wprowadzenia biletowania nie podał. Na chwilę obecną tak samo będzie działać CP Brynów, które zostanie uruchomione jutro.

Inwestycja centrum przesiadkowego obejmuje: budynek dworca o powierzchni 365 m2 (m.in. zaplecze socjalne dla kierowców i motorniczych, kiosk, punkt sprzedaży biletów i toalety), parking dla 405 samochodów, wiaty dla 36 rowerów, wiaty peronowej, miejsc postojowych dla autobusów i punkty Kiss&Ride.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. W noc tramwaje i autobusy kursują. A jak ktoś nie ma ŚKUP, bo jest z Jaworzna lub Warszawy? Linie na zewnątrz są kiepskie i niewidomi będą mili pseudoudogodnienie. Tramwaj do Katowic jedzie przez to coś 'dziwnie’. Stara traso autobusu 12 wróć. CP to nie jest dobre rozwiązanie dla wszystkich pasażerów.

  2. Władze uruchomiły, ksiądz poświęcił…a wajhy jak były tak są…Mamy 21 wiek, technologia, automatyka a tu nadal motorniczy wychodzi i wajhą przestawia zwrotnice 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.