Kornel Morawiecki / fot. Premier.gov.pl

Kornel Morawiecki doczeka się upamiętnienia w Katowicach. Premier nie odpisał prezydentowi Katowic, który w tej sprawie zwrócił się do Mateusza Morawieckiego (syna K. Morawieckiego). 

Kornel Morawiecki ma zostać upamiętniony w Katowicach rondem, skwerem, placem lub ulicą. O takie upamiętnienie zmarłego w ubiegłym roku polityka, założyciela „Solidarności Walczącej” zwrócono się do władz miasta petycją. Zrobił to w połowie roku Paweł Czyż z Zarządu Głównego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

W październiku prezydent Katowic napisał do premiera Mateusza Morawieckiego odnośnie tego, czy rodzina zgadza się na upamiętnienie Kornela Morawieckiego, ale miasto nie otrzymało odpowiedzi.

„Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Natomiast wcześniej uzyskaliśmy stanowisko pana prezydenta w tej sprawie, który proponuje rozpatrzyć pozytywnie, w taki sposób, że osoba tutaj pana Kornela Morawieckiego zostanie wpisana do rejestru nazw do wykorzystania w przyszłości” – mówił w trakcie wczorajszej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji komisji radny Damian Stępień z Forum Samorządowego.

Radni na komisji byli za, jeszcze przegłosuje sprawę Rada Miasta Katowice. Gdy pojawi się stosowna przestrzeń, to nazwa zostanie wtedy użyta.

Kim był Kornel Morawiecki?

Kornel Morawiecki uczestniczył w strajkach studenckich w 1968 roku, protestował przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji oraz stłumieniu przez władze protestu robotników w grudniu 1970 roku Od 1979 współredagował podziemny „Biuletyn Dolnośląski”. Zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność”, był delegatem na pierwszy zjazd w Gdańsku w 1981 roku.

W 1982 r., po zdelegalizowaniu przez władze „Solidarności” założył „Solidarność Walczącą”, która w swoim manifeście opowiedziała się za bezkompromisową walką o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W 1988 r. odznaczony przez Prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 27 września 2019 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w uznaniu wybitnych osiągnieć w działalności publicznej i państwowej, nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.