Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Katowic Marcin Krupa - podpisanie listu intencyjnego / fot. KPRM

Prezydent Katowic będzie protestował przeciwko swojemu koalicjantowi. Zgasi dzisiaj światło w gmachu urzędu. Katowice przyłączają się do akcji wyłączania oświetlenia na godzinę przez samorządowców w geście protestu przeciwko „antysamorządowej ustawie”, którą chce przeprowadzić rząd. Chodzi o ograniczenie udziału samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT. 

„Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu. Żądamy przerwania przez Parlament RP procesu legislacyjnego nad tą ustawą” – apeluje Związek Miast Polskich.

W Katowicach światła zgasną o godzinie 17.00 na Rynku i na ulicy Młyńskiej – w budynkach magistratu. Przypomnijmy, Marcin Krupa i Forum Samorządowe od lat wspólnie z PiS rządzi w Katowicach. To z poparciem PiS, Krupa ubiegał się o reelekcję.

Związek Miast Polskich, podkreśla też wagę ewentualnego zawetowania budżetu unijnego.

„Wygląda to jak próba wyrwania sobie samemu tej kroplówki i wyrzucenie jej do kosza.  A to właśnie dostęp do wielkich środków finansowych na stałe zmienił polskie wsie i miasta, zapewniając środki na budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, obiektów sportowych i szpitalnych, finansując programy dla seniorów, młodzieży i kultury oraz sportu. Uwzględniając stan naszego państwa i sytuację światową, tylko dalsza możliwość korzystania ze wspólnotowych środków finansowych UE w kolejnych latach, może zapewnić uruchamianie lokalnych, wciąż jeszcze nie dość wykorzystanych potencjałów” – apeluje Związek Miast Polskich.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa w tej sprawie wraz z 11 innymi włodarzami największych miast w Polsce apelował do władz centralnych w tej sprawie. W piśmie opublikowanym przez Unię Metropolii Polskich, zwrócono się z apelem do premiera aby: „jak najszybciej wypracować kompromis w sprawie akceptacji Funduszu Odbudowy oraz Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027. Odkładanie decyzji na nowy rok będzie oznaczać pogłębianie się kryzysu gospodarczego w Europie i dalszy wzrost napięć społecznych i politycznych”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.