foto: Erdem Yildiz
Reklama

Przyszły rok może być finansowo trudny dla mieszkańców Katowic. Szykują się różne podwyżki –  nie tylko za parkingi i w rozszerzonej strefie płatnego parkowania, ale także za żłobki czy komunikację miejską.

Miasto chce nie tylko podnieść opłaty w Strefie Płatnego Parkowania, ale docelowo rozszerzyć ją na parking w Strefie Kultury i sąsiadujące z nią rejony. Miasto chce żeby mieszkańcy za parking w Strefie Kultury płacili 5 zł ( z Katowicką Kartą Mieszkańca), a przyjezdni za każdą godzinę 10 zł. Obecnie dla wszystkich parking jest darmowy. Urząd oszacował, że na parkingu w Strefie Kultury może zarobić nawet 200 tys. zł miesięcznie.

Reklama

Żłobek będzie droższy

To jednak nie wszystko, bo planowane są podwyżki opłat za żłobki i to całkiem spore, dla większości ze 150 zł do 250 zł. Ci lepiej zarabiający zapłacą 400 zł.

„Dla rodzin z najniższymi dochodami – do 1100 zł netto na osobę – chcemy utrzymać aktualnie obowiązującą stawkę opłaty za pobyt w wysokości 150 zł, a dla pozostałych osób wprowadzić dwa progi dochodowe. Dla rodzin o dochodzie na jednego członka rodziny do 1700 zł netto opłata wyniesie 250 zł, a powyżej tej kwoty – 400 zł” – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej. Uchwałę w tej sprawie muszą przegłosować jeszcze katowiccy radni.

Ci już podnieśli od przyszłego roku podatki od środków transportowych. „W projekcie uchwały proponuje się podniesienie stawek podatku od środków transportowych na poziomie 3,9% w stosunku do stawek obowiązujących w roku 2020 z uwagi na wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych” – czytamy w uzasadnieniu uchwały, to przekłada się w skali miesiąca na wzrost wydatków 1 zł do 10 zł.

W Katowicach od początku roku mieszkańcy płacą już więcej za śmieci. Podwyżka, która została przegłosowana w zeszłym roku i weszła w życie od 1 stycznia 2020 roku to wzrost opłat z14 zł za odpady segregowane do 21,30 zł. Za brak selektywnej zbiórki odpadów (odpady zmieszane) opłata wzrosła o ponad 100 procent, czyli z 20 zł do 42,60 zł.

GZM podniesie opłaty za komunikację miejską

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapowiedziała podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. To należący do niej Zarząd Transportu Metropolitalnego organizuje komunikację publiczną – wchłonął dawne KZK GOP.

Z powodu koronawirusa – jak podawało we wrześniu GZM – w tym roku straty na transporcie publicznym szacuje się na około 40 mln zł.

„Jest to konieczne, by zapewnić funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Dlatego tymi kosztami będziemy musieli podzielić się po równo – częściowo zostaną one uzupełnione przez miasta, częściowo będą musiały zostać uzupełnione przez pasażerów” – zaznacza w komunikacie Metropolia.

Wysokość podwyżek dopiero poznamy.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Co będzie następne? Śmieci od 2021r., przedszkola, woda? Może poszukacie pieniędzy w przerośniętej administracji, a nie łupić tych, co płacą podatki, bo im się chce pracować. Może czas skończyć dotować patologię i dziesiątki stowarzyszeń, które się tym zajmują. Czemu alkoholik czy narkoman ma cokolwiek dostawać za darmo? Czy kiedykolwiek dożyjemy czasów, że nie zobaczymy na rynku dziesiątek meneli przesiadujących na ławkach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.