Pociągi Kolei Śląskich / fot. InfoKatowice.pl

Koleje Śląskie wydadzą około 40 mln zł na przeglądy pociągów. Co z cenami biletów od nowego roku? Jeszcze kilka miesięcy temu jednoznacznie deklarowano, że ceny biletów nie wzrosną, do tego w połowie grudnia rusza połączenie z Katowic do Krakowa. Wstępny rozkład został już opublikowany. 

Koleje Śląskie czekają w przyszłym roku spore wydatki związane z przeglądami pociągów. To oznacza kompleksowe wymiany i naprawy części, które się zużywają. Chodzi o modele Elf 1.

„Każdy pociąg Kolei Śląskich musi przejść co kilkanaście lat taki przegląd. Koszt takiego przeglądu to jest od 5 do 7 mln zł” – mówi marszałek Jakub Chełstowski. „Wszystkie podzespoły w pociągach się zużywają, hamulce, koła” – dodaje. Przeglądy to kwestia bezpieczeństwa dla pasażerów.

Od lewej: Aleksander Drzewiecki, prezes Kolei Śląskich i marszałek Jakub Chełstowski / fot. InfoKatowice.pl

Jak poinformował nas Tomasz Musioł, rzecznik Kolei Śląskich 4 pociągi mają przejść przeglądy w lipcu 2021 roku, a kolejnych 5 sztuk zakończy przeglądy w 2022 roku. Taki przegląd trwa około 2 miesiące i będzie polegał m.in. na wymianie zużytych elementów.

„Koszt będzie ustalony po przeprowadzeniu postępowania przetargowego” – zaznacza rzecznik Kolei Śląskich.

Wstępne szacunki mówią o kosztach nawet wysokości 40 mln zł. To olbrzymia kwota, która ostatecznie może zaważyć na cenach biletów.

„Staramy się tak pracować nad kosztami operacyjnymi, żeby nie zwiększać ceny biletów w przyszłym roku” – deklaruje marszałek Jakub Chełstowski. „Cały czas są prowadzone analizy, bo sytuacja jest trudna” – dodaje. Marszałek podkreśla, że podwyżka cen biletów to byłaby „ostateczność”.

Koleje Śląskie pojadą do Krakowa

Od 13 grudnia Koleje Śląskie uruchamiają połączenie do Krakowa. Rozkład jazdy ma zostać dopiero opublikowany, ale wstępną wersję opublikowało już PKP PLK. I tak np. 13 grudnia o godzinie 6.47 wyjedziemy z Katowic i w Krakowie na dworcu głównym będziemy już o 7.55.

Kolejny pociąg Kolei Śląskich zaplanowano na 11.17 z Katowic w Krakowie pojawi się o 12.24. W sumie z Katowic do Krakowa pojedziemy w nieco ponad godzinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.