Premier Mateusz Morawiecki / fot. Premier.gov.pl

Premier dziękował m.in. górnikom z kopalni Murcki-Staszic. Ratownicy z kopalni pomogą w szpitalu tymczasowym, który powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Szpital ma w tym tygodniu być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów.

Premier Mateusz Morawiecki dziękował dzisiaj za oddanie osocza ozdrowieńcom, to pomaga w walce koronawirusem. Eliminuje zakażenie z organizmu. Premier dziękował m.in. górnikom z Katowic.

„Tysiącom ludzi, którzy dzisiaj oddali osocze, chciałem bardzo, bardzo gorąco podziękować” – mówił szef rządu. –„ Do dzisiaj osocze oddali np. pan Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, także prezydent Wrocławia pan Jacek Sutryk, górnicy z kopalni Murcki-Staszic w Katowicach, także ojcowie paulini z Jasnej Góry, mistrzowie polski hokeiści GKS Tychy, a także hokeiści z Podhala Nowy Targ” – dodał premier Mateusz Morawiecki.

W Katowicach osocze można oddać w RCKiK przy ulicy Raciborskiej 15 (tel. kom.: 726-227-229).

Osocze może zostać pobrane od osób:

  • w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl),
  • o wadze min. 50 kg,
  • po wyzdrowieniu, u których minęło:

– co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub
– 18 dni od zakończenia izolacji,

Szpital tymczasowy dostał pomoc

W Katowicach powstaje szpital tymczasowy – a właściwie już powstał w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Tam znajdzie opiekę 500 pacjentów w tym 100 potrzebujących respiratorów. Obiekt jest już gotowy – w tym tygodniu może przyjąć pierwszych pacjentów.

Dostosowanie MCK do potrzeb szpitala to koszt około 12 mln zł.

Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa oddelegowała 50 ratowników do wsparcia szpitala tymczasowego. „Pod nadzorem lekarzy ratownicy od środy pomogą przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych pacjentom zakażonym” – poinformowało PGG. Zostaną tam do kwietnia 2021 roku.

Formalnie szpital tymczasowy ma działać do końca marca 2021 roku. Możliwe jest wydłużenie jego funkcjonowania.

JSW dzisiaj poinformowała także o zakażeniach wśród górników.

„Odnotowano dziś 7 przypadków zarażenia #koronawirus.em: 4 w #kopalnia #Pniówek i 3 #Budryk. Od początku #epidemia zainfekowanych zostało 4490 pracowników #JSW, do dziś wyzdrowiały 4394 osoby. Na #kwarantanna przebywa obecnie 211 osób” – poinformowało JSW.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.