Szpital w MCK / fot. SUW Katowice

Szpital covidowy w MCK prawie gotowy. Powstały tam trzy sale zabiegowe – w tym ogólnochirurgiczna. Szpital ma osiągnąć gotowość do przyjęcia pierwszych pacjentów jeszcze w tym tygodniu. Przypomnijmy, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 500 osób ma znaleźć opiekę, 100 łózek to tzw. łóżka respiratorowe. Placówka ma zapewnić kompleksową opiekę pacjentom covidowym.

„Dzisiaj można powiedzieć, że zaawansowanie tych prac przekroczyło już 90 procent. Zakładamy, że na końcu tego tygodnia będzie możliwość operacyjna przyjęcia pierwszego pacjenta – mówił w trakcie konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W szpitalu tymczasowym zakończono prace techniczne, ciągle zjeżdża tam sprzęt. W poniedziałek przyjechał tomograf komputerowy.

„W części OIOM-owej będziemy leczyć pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi, ale także tych, u których dojdzie do ostrej niewydolności oddechowej. Mamy tu również trzy sale zabiegowe, aby zabezpieczyć jak najszerzej wszelkie możliwe powikłania, które występują u pacjentów z COVID-19. Pierwsza wyposażona w sprzęt do kolonoskopii, gastroskopii i bronchoskopii, druga to sala ogólnochirurgiczna, a trzecia ze sprzętem okulistycznym i laryngologicznym” – wyliczał dyrektor Piotr Grazda.

Prof. Włodzimierz Mazur, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych, podkreślał dzisiaj na konferencji, że szpital tymczasowy w Katowicach ma zapewnić kompleksowe leczenie pacjentów.

„Musimy być gotowi, żeby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta „covidowego”, jak i „niecovidowego” nie zabrakło miejsca w szpitalach” – podkreślił wojewoda. Wojewoda zaznaczył też, że , „obserwujemy stabilizację na poziomie nowych zakażeń COVID-19 nie tylko w województwie śląskim, ale również w całej Polsce, co jest bardzo optymistyczne i znaczy, że te zasady, które zostały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia wraz z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim oraz całym zapleczem ekspertów (…) przynoszą rezultaty i możemy mówić o drobnym trendzie zmniejszającym liczbę zakażeń”.

Szpital w MCK / fot. SUW Katowice

Jarosław Wieczorek podkreślił, że szpital tymczasowy ma pełnić jeszcze trzy inne funkcje poza medyczną. Ma być wsparciem dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego i ratownictwa medycznego, a także wsparciem dla inwestycji w poszczególnych podmiotach („głównie chodzi o wsparcie przy inwestycjach tlenowych”). Czwartą funkcją, jaką szpital ma pełnić, jest funkcja normalizująca.

„To funkcja, która będzie nam dawała możliwość stworzenia mechanizmów oraz matrycy przywracania tych wszystkich pozostałych funkcji medycznych w całym systemie opieki zdrowotnej, z korektami dotyczącymi zmniejszania liczby miejsc covidowych w szpitalach, które powinny zacząć pełnić swoją funkcję w większym zakresie dla pacjentów niecovidowych” – wyjaśnił wojewoda.

Przystosowanie MCK do roli szpitala tymczasowego to koszt około 12 mln zł. Obiekt ma pełnić tylko tę funkcję do marca przyszłego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 + 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.