Reklama

Na Śląsku czekają nas badania przesiewowe. Przebadają mieszkańców Katowic

AM

Pobieranie wymazu z samochodu / fot. PGG / Twitter
Reklama

Na Śląsku czekają nas badania przesiewowe, zapowiedział rząd na sobotniej konferencji prasowej. Nie wiadomo dokładnie jak te badania będą wyglądały, wiadomo, że będą się opierały na testach antygenowych.

Decyzję ogłoszono w trakcie sobotniej konferencji prasowej. Mówił o niej minister zdrowia, miała być wynikiem długich ustaleń z premierem. Badania przesiewowe na populacji w sumie trzech regionów, to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne.

„Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk. W tej chwili w najbliższym czasie opracujemy dokładnie jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa” – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Obecnie Polska ma dysponować 2 mln szybkich testów na koronawirusa, a wkrótce będą to 3 mln testów.

Reklama

W ciągu tygodnia mamy poznać szczegóły odnośnie planowanych badań przesiewowych.

Otwierają sklepy – w reżimie

Przypomnijmy, rząd od 28 listopada otwiera placówki handlowe, ale gastronomia, siłownie, kina i generalnie kultura pozostają zamknięte.

„Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane” – poinformował szef rządu.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Pozostałe zasady i ograniczenia – etap odpowiedzialności

Przemieszczanie się

  • dystans 1,5 m od innych osób;
  • ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Reklama

1 Komentarz

  1. To super że będą mieli 3mln testów i chcą badać trzy województwa. Szczególnie że sam Śląsk to 4,2mln ludzi.
    Organizacja level PiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie