Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl

Na oddziale covidowym dla ,dzieci w Katowicach są już pierwsi pacjenci, mogą też przy nich być rodzice. Najmłodszy pacjent ma 2 miesiące. To oddział gdzie są przyjmowane trudne przypadki. Chodzi o maluchy z ciężkimi chorobami współistniejącymi – jak np. nowotwory czy dzieci, które uległy wpadkom.

Nowy oddział covidowy powstał w miejsce Oddziału Położniczego i Perinatologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Przyjmie w sumie 26 pacjentów. Musiał powstać, bo odcinki zakaźne na poszczególnych oddziałach (szpital przyjmował pacjentów covidowych wcześniej) się zapełniały.

Wybrano akurat oddział, który miał bardzo nowoczesną porodówkę.

„To nie była łatwa decyzja, ale wydawała się w tym trudnym momencie najlepsza” – mówi Wojciech Gumułka, rzecznik szpitala. „Jest tuż przy SOR, tuż przy lądowisku helikopterów, ma własny niezależny od wszystkich blok operacyjny, ma własny system wentylacji. Jest to po prostu najbezpieczniejszy, jeśli chodzi o koronawirusa oddział w tym szpitalu” – dodaje.

Władze szpitala zapewniają, że docelowo porodówka wróci do swojej pierwotnej roli, ale nie wykluczone, że jej zawieszenie potrwa dłużej niż do końca bieżącego roku.

„Nie wiemy jak dokładnie będzie się zmieniała liczba zakażeń” – słyszymy w szpitalu.

W sierpniu z podejrzeniem COVID-19 zgłosiło się do szpitala ponad 200 małych pacjentów, we wrześniu już blisko 300, a w październiku 539.

Obecnie na nowoutworzonym oddziale covidowym znajduje się 9 pacjentów w wieku od 2 miesięcy do 17 lat. Z pacjentami może przebywać jeden rodzic, który nie może opuszczać oddziału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.