Reklama

Duże zmiany w komunikacji miejskiej wprowadzi ZTM. Wszystko przez nowe rządowe obostrzenia

D. Frost

Tramwaj w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Duże zmiany w komunikacji miejskiej wprowadzi ZTM. Wszystko przez nowe rządowe obostrzenia, które wpłynęły na poruszanie się publicznym transportem przez mieszkańców. Zarząd Transportu Metropolitalnego apeluje o sprawdzanie rozkładów jazdy na bieżąco, bo będą ulegały zmianie. Pierwsze zmiany pojawią się 9 listopada i będą sukcesywnie wdrażane.

Najważniejsze zmiany w komunikacji autobusowej to wprowadzenie na prawie 100 liniach rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych oraz zawieszenie ok. 20 linii, których głównym zadaniem jest dowóz dzieci i młodzieży do szkół.

Zmianie ulegnie również funkcjonowanie kilku linii tramwajowych. Zgodnie z planem nastąpi ograniczenie liczby połączeń na najmniej uczęszczanych trasach.  

Pd 9 listopada, wprowadzane na poszczególnych liniach autobusowych będą rozkłady jazdy robocze nieszkolne. Zmiana ta docelowo obejmie prawie 100 linii. Obowiązywanie tego typu rozkładów oznacza na wielu z nich utrzymanie dotychczasowej, dużej liczby połączeń w szczytach, tj. do ok. godziny 8 oraz po godzinie 14 oraz zmniejszenie oferty przewozowej w godzinach okołopołudniowych, późno popołudniowych i wieczornych.

Reklama

„Trasy tych linii, a także innych, którym również modyfikujemy rozkłady, przebiegają przez każdą część Metropolii. Dlatego apelujemy do wszystkich pasażerów o to, aby planowali podróż z wyprzedzeniem i aby nie wychodzili na przystanek nie sprawdziwszy wcześniej godziny odjazdu na naszej stronie internetowej” – podkreśla rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

Poza zmianami dotyczącymi kursowania autobusów, zaplanowano także inną organizację ruchu tramwajów. Na niektórych liniach, podobnie jak w przypadku autobusów, zostanie wprowadzony rozkład jazdy roboczy nieszkolny, a na innych zaczną obowiązywać rozkłady przewidujące zmniejszoną liczbę połączeń.

Od marca prawie 900 rozkładów jazdy przeprojektował ZTM. Cały czas coś się zmienia i wymaga szybkiej reakcji organizatora tansportu.

„Właściwie od pierwszych dni pandemii codziennie stajemy przed sporym wyzwaniem. Od czasu pierwszego lockdownu znacząco spadła nam liczba podróżnych” – przyznaje dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. – „Po pierwsze, kładziemy bardzo duży nacisk na zorganizowanie bezpiecznej komunikacji miejskiej. Po drugie, mając na uwadze ograniczone zasoby kadrowo-taborowe przewoźników oraz budżety gmin, tak planujemy przewozy, aby w tych trudnych czasach maksymalnie były one dostosowane do frekwencji na poszczególnych liniach” – dodaje.

ZTM jednocześnie przypomina, że w komunikacji miejskiej cały czas obowiązują wprowadzone wcześniej zasady.

W trosce o pasażerów m.in. zalecono codzienną, dokładną dezynfekcję wszystkich autobusów, tramwajów i trolejbusów, a pracownicy organizatora transportu regularnie prowadzą kontrole w tym zakresie. Ponadto zalecono, aby kierujący otwierali drzwi pojazdów na każdym przystanku tak, aby nie trzeba było dotykać przycisków. W zakresie infrastruktury ZTM zdecydował m.in. o dodatkowym czyszczeniu automatów biletowych.

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie