Reklama

Trwają pracę nad kastracją oświadczenia katowickich radnych w sprawie kobiet. Piszą m.in. o „lęku seniorów żyjących samotnie”

A. Maciaszczyk

Reklama

Trwają pracę nad kastracją oświadczenia katowickich radnych w sprawie kobiet. Piszą m.in. o „lęku seniorów żyjących samotnie”. Ciągle jeszcze trwają prace katowickich radnych nad projektem oświadczenia, które ma zostać przyjęte na dzisiejszej sesji Rady Miasta Katowice. Wcześniej projekt oświadczenia przygotowali radni Koalicji Obywatelskiej, nam udało się dotrzeć do roboczej wersji nowego oświadczenia, które jest cieniem pierwotnie złożonego projektu.

Nowa robocza wersja – może się jeszcze zmienić – jest tak napisana, żeby nikogo nie urazić, mało tego trzeba się mocno wczytać, żeby dojść do tego, o co w nim chodzi. To jak wynika z naszych informacji inicjatywa Forum Samorządowego. PiS raczej nawet w tak miękkiej formie nie poprze stanowiska.

Wcześniej radni KO pisali:

Sprzeciwiamy się odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim życiu i zdrowiu na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Nie zgadzamy się na skazywanie kobiet na tortury i cierpienie. Stoimy po stronie kobiet, ich godności i wolności wyboru”.

Reklama

W nowym projekcie jest sporo na temat lęków społecznych przed pandemią i współpracy polityków między sobą. Stwierdzono też, że: „jako radni Rady Miasta Katowice negatywnie oceniamy czas, w którym zapadło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku”. Negatywna ocena czasu wydaje się najmocniejszym stwierdzeniem w roboczym dokumencie.

Poniżej oba stanowiska – nowe, w wersji jeszcze roboczej (może ulec zmianie) oraz pierwotne, które przedstawiło KO. O tym, co ostatecznie zostanie przegłosowane dowiemy się dzisiaj po godzinie 11.00.

Aktualizacja godzina 8.50: Pojawiła się oficjalna autopoprawka, którą złożył radny Jarosław Makowski w imieniu grupy radnych KO. To oświadczenie w nowej treści.

/fot. Bip / UM Katowice

OŚWIADCZENIE RADY MIASTA KATOWICE  (roboczy projekt – obecnie nieaktualny)

Pandemia koronawirusa jest jednym z największych wyzwań ostatnich dekad. Dotyka także nas – mieszkańców Katowic. W wielu domach pojawił się strach przed chorobą. Lęk przed społecznymi i ekonomicznymi skutkami epidemii. Obawa przed utratą pracy. Lęk seniorów żyjących samotnie w izolacji. W tak trudnej sytuacji kluczowym obowiązkiem rządzących, polityków wszystkich ugrupowań i samorządowców jest dobra współpraca. Cel: ratowanie zdrowia i życia ludzi. Troska o bezpieczeństwo.

Z tych powodów, jako radni Rady Miasta Katowice negatywnie oceniamy czas, w którym zapadło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku. Taka ważną, szczególnie dla kobiet decyzje, nie podejmuje się w czasie szalejącej pandemii, która zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Jako radni wywodzący się z różnych ugrupowań politycznych i samorządowych, reprezentujący rozmaite stanowiska światopoglądowe, jesteśmy zaniepokojeni też konfliktami, które mogą doprowadzić do nie dających się zakopać podziałów. Z dezaprobatą oceniamy każdą próbę podsycanie niechęci wobec ludzi i grup społecznych, które w demokratycznym państwie mają prawo do wyrażania własnych przekonań. 

Jednocześnie chcemy zapewnić, że filarami, na których budujemy nasze miasto, jest poszanowanie drugiego człowieka oraz wolność słowa. Rozumiemy wzburzenie i emocje tysięcy katowiczanek i katowiczan wychodzących na ulice miasta. Nasze miasto jest świadkiem największych demonstracji od wielu lat. Dziękujemy uczestnikom miejskich spacerów oraz funkcjonariuszom policji za pokojowy, bezpieczny i spokojny przebieg protestów. Zwracamy się z prośbą do wszystkich o respektowanie swoich przekonań. Niszczenie mienia publicznego, prywatnego, miejsc kultu religijnego nie powinno mieć miejsca.

Jako Radni, ale też jako mieszkanki i mieszkańcy Katowic zabieramy głos, bo w tak ważnych dla naszej społeczności chwilach nie można milczeć. Z przekonaniem, że nasz głos jest świadectwem, iż trzeba szukać tego, co ludzi łączy, a nie tylko tego, co dzieli. Dla naszego wspólnego dobra.

Poniżej treść oświadczenia, przygotowana pierwotnie:

My, Radne i Radni Miasta Katowice wyrażamy wsparcie i solidarność dla wszystkich kobiet w Polsce i w Katowicach. Sprzeciwiamy się odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim życiu i zdrowiu na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Nie zgadzamy się na skazywanie kobiet na tortury i cierpienie. Stoimy po stronie kobiet, ich godności i wolności wyboru.

Protestujemy przeciwko niegodziwości i haniebnym okolicznościom w jakich zapada wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Stan pandemii SARS-COV-2, okres zagrożenia w jakim się znajdujemy utrudnia wyrażenie obywatelskiego sprzeciwu, a te i tych, którzy podejmują̨ wyzwanie i protestują̨ , naraża na niebezpieczeństwo. Nie zgadzamy się na takie działania władz państwowych, które zamiast chronić obywatelki i obywateli zmusza ich do wychodzenia na ulice.

Łączymy się w proteście wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ze wszystkimi, którzy postanowili wyrazić go na ulicach Katowic. Nasze miasto jest świadkiem największych demonstracji od wielu lat. Jako Radne i Radni miejscy, reprezentujący lokalną społeczność, wspieramy wszystkich w wyrażaniu demokratycznego i obywatelskiego sprzeciwu wobec niesprawiedliwości władzy. Dziękujemy uczestnikom miejskich spacerów oraz funkcjonariuszom policji za pokojowy, bezpieczny i spokojny przebieg protestów.

Obserwując to, co dzieje się w naszym kraju, regionie i mieście nie możemy być obojętni. Jako przedstawicielki i przedstawiciele samorządu oraz społeczności Miasta Katowice chcemy powiedzieć dziś wszystkim protestującym: jesteśmy z Wami!

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie