Sesja Rady Miasta Katowice / fot. Zara Israelyan
Reklama

Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Katowice i wyrażenia solidarności z protestującymi kobietami. To może okazać się sporym problemem dla rządzącego w Katowicach Forum Samorządowego i Marcin Krupa, które jest w koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. „Nie zgadzamy się na skazywanie kobiet na tortury i cierpienie” – to fragment oświadczenia, które chcą przyjąć rajcy. 

W ciągu 7 dni ma się odbyć sesja nadzwyczajna. Z tym, że pomimo oświadczenia prezydenta Katowic, które można uznać za poparcie dla protestujących kobiet i pojawienia się niektórych miejskich radnych koalicji rządzącej na manifestacjach, gdzie wykrzykiwano wulgaryzmy pod adresem Prawa i Sprawiedliwości – ich koalicjanta – to raczej głosowanie na sesji będzie ciężkim orzechem do zgryzienia dla Marcina Krupy, prezydenta Katowic. Przypomnijmy, jego walkę o reelekcję ogłaszał Jarosław Kaczyński w Warszawie.

W sieci solidarność z kobietami deklarowali członkowie Forum Samorządowego, teraz będą mogli pokazać w głosowaniu, ile jest warta deklaracja w mediach społecznościowych.

Poniżej treść oświadczenia, które chcą przyjąć radni:

My, Radne i Radni Miasta Katowice wyrażamy wsparcie i solidarność dla wszystkich kobiet w Polsce i w Katowicach. Sprzeciwiamy się odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim życiu i zdrowiu na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Nie zgadzamy się na skazywanie kobiet na tortury i cierpienie. Stoimy po stronie kobiet, ich godności i wolności wyboru.

Protestujemy przeciwko niegodziwości i haniebnym okolicznościom w jakich zapada wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Stan pandemii SARS-COV-2, okres zagrożenia w jakim się znajdujemy utrudnia wyrażenie obywatelskiego sprzeciwu, a te i tych, którzy podejmują̨ wyzwanie i protestują̨ , naraża na niebezpieczeństwo. Nie zgadzamy się na takie działania władz państwowych, które zamiast chronić obywatelki i obywateli zmusza ich do wychodzenia na ulice.

Łączymy się w proteście wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ze wszystkimi, którzy postanowili wyrazić go na ulicach Katowic. Nasze miasto jest świadkiem największych demonstracji od wielu lat. Jako Radne i Radni miejscy, reprezentujący lokalną społeczność, wspieramy wszystkich w wyrażaniu demokratycznego i obywatelskiego sprzeciwu wobec niesprawiedliwości władzy. Dziękujemy uczestnikom miejskich spacerów oraz funkcjonariuszom policji za pokojowy, bezpieczny i spokojny przebieg protestów.

Obserwując to, co dzieje się w naszym kraju, regionie i mieście nie możemy być obojętni. Jako przedstawicielki i przedstawiciele samorządu oraz społeczności Miasta Katowice chcemy powiedzieć dziś wszystkim protestującym: jesteśmy z Wami!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.