Kazimierz Kutz w Kinoteatr Rialto podczas prepremiery "Perły w koronie" (17 lutego 2018) / fot. facebook.com/SilesiaFilm/

Radni z Komisji Organizacyjnej zawnioskowali do prezydenta Katowic w sprawie nadania ulicy w Katowicach nazwiska wybitnego reżysera, Kazimierza Kutza. Wniosek o opinię do prezydenta Katowic skierowano po piśmie przewodniczącego Rady Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec.

Ulica Kazimierza Kutza mogłaby się pojawić na terenie przyszłej drogi do osiedla, która jest budowana w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” – w okolicy wieży wodnej przy ulicy Korczaka. Komisja poprosiła też o podanie przybliżonego terminu wykonania drogi.

„Jesteśmy już po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej” – mówił Maciej Biskupski, przewodniczący Rady Miasta Katowice. „Dlatego przedkładam państwu tę propozycję abyśmy procedowali dalej” – dodał.

Wniosek przyjęty został jednogłośnie w obecności 7 członków Komisji.

Kazimierz Kutz zmarł w 2018 roku w wieku 89-lat. Wyreżyserował ponad 20 filmów, a częstym tematem jego twórczości było życie na Górnym Śląsku.

Kutz urodził się w 1929 roku w miejscowości Szopienice, która dzisiaj jest dzielnicą Katowic. Sławę i uznanie przyniósł mu w latach 60-70 tzw. tryptyk śląski czyli “Sól ziemi czarnej”, “Perła w koronie” i “Paciorki jednego różańca”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.