Reklama

Katowice miały bogate życie muzyczne przed wojną. Trawa zbiórka na wydanie książki o Fritzu Lubrichu

Fritz Lubrich jr
Reklama

W Katowicach zbierają pieniądze na wydanie książki o przedwojennym muzyku i kompozytorze związanym z miastem. Kim był Fritz Lubrich Jr? To muzyk, dyrygent i organista w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.

Na portalu Zrzutka jeszcze przez 30 dni trwa zbiórka funduszy na wydanie książki dr Jerzego Siechowskiego. Ten, w sposób przystępny i ciekawy chce przybliżyć sylwetkę katowickiego kompozytora ukazując jednocześnie bogactwo życia muzycznego w przedwojennych Katowicach, które przypomnijmy, ma status Miasta Muzyki UNESCO.

Fritz Lubrich jr w latach 1911–1919 był nauczycielem muzyki w protestanckim kolegium nauczycielskim w Bielsku. W 1917 r. otrzymał austriacki tytuł profesora. W 1919 r. został na krótko starszym organistą w kościele św. Pawła we Wrocławiu. Z początkiem lata dwudziestych został organistą i chórmistrzem w ewangelickim kościele w Katowicach. Prowadził niemieckie i polskie chóry świeckie i kościelne, między innymi Meistersche Gesangverein, z którym wykonał katowicką prapremierę Stabat Mater Karola Szymanowskiego.

Jednocześnie był kierownikiem miejscowego konserwatorium muzycznego. Był uznanym kompozytorem, którego utwory do dziś znajdują się w obiegu koncertowym. Po wojnie wyjechał do Hamburga gdzie był organistą i pedagogiem.

Reklama

Już udało się zebrać ponad 1,3 tys. zł. W sumie organizatorzy Zrzutki chcą zebrać 3 tys. zł. Tutaj znajdziecie Zrzutkę na rzecz wydania książki.

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie