Premier Mateusz Morawiecki / fot. Kancelaria Premiera

Rząd poinformował dzisiaj o kolejnych obostrzeniach w związku z pandemią koronawirusa. Cała Polska od soboty staje się strefą czerwoną. Dzieci w szkołach podstawowych – w klasach od 4-8 – będą się uczyć zdalnie. Młodzież w godzinach od 8.00-16.00 może przemieszczać się tylko pod opieką osoby dorosłej – chodzi o osoby do 16 roku życia.

„Niestety sytuacja nadal nie jest dobra” – mówił premier Mateusz Morawiecki. „Nasze działania muszą być bardziej zdecydowane” – mówił. Dzisiaj odnotowano ponad 13,6 tys. nowych zakażeń. Ponad 1,3 tys. w województwie śląskim.

Szkoły podstawowe w klasach od 4-8 mają działać w trybie zdalnym. „To jest bardzo potrzebne żeby przerwać ten łańcuch transmisji” – mówił premier.

Obostrzenia dotknęły też gastronomię. Restauracje będą mogły jedynie wydawać jedzenie na wynos – przez najbliższe dwa tygodnie.

„Pomieszczenia gastronomiczne to zwykle pomieszczenia gdzie znajduje się dużo osób na małej powierzchni” – mówił Mateusz Morawiecki. – „Lokale gastronomiczne będą zamknięte dla klientów na najbliższy czas” – dodał.

Zbierać będzie się można w grupach 5 osobowych. „Ważne wyjątki to oczywiście wszyscy ci, którzy mieszkają razem i także dla celów zawodowych” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Seniorzy powinni zostać w domach

Seniorzy powyżej 70 roku życia proszeni są o niewychodzenie z domu. Rząd uruchomił „Korpus wsparcia seniorów” w celu zaopiekowania się nimi.

„Seniorzy bardzo proszę zostańcie w domach” – mówił premier. Zamknięte zostaną sanatoria.

160 osób na 100 tys. mieszkańców to stopień zachorowań na koronawirusa w Polsce, podał szef rządu. Liczba zajętych łóżek covidowych w całym kraju to 10 tys. dostępnych jest 18 tys. łózek.

Szef rządu mówił o możliwym lockdownie, jeżeli nie uda się zatrzymać wzrostu zakażeń.

Ograniczenia w strefie czerwonej:

Baseny i aquparki będą musiały wstrzymać swoją działalność – obecnie na basenach mogą się odbywać zajęcia sportowe czy nauki pływania. Zawiesić działalność będą musiały wesołe miasteczka, parki rozrywki i parki rekreacyjne.

Nie będzie możliwości organizacji wesel ani imprez okolicznościowych.

W strefie czerwonej obowiązują także ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach – dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2, obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.