Premier Mateusz Morawiecki / fot. premier.gov.pl

Katowice wejdą do strefy czerwonej? Premier zapowiedział rekomendację, którą zamierza zgłosić. Oznacza to, że cały kraj – w tym Katowice – znajdą się w strefie czerwonej. Co się zmieni dla mieszkańców Katowic od soboty? 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział swoją rekomendację na antenie telewizji Polsat. To oznacza, że od soboty 24 września prawdopodobnie cały kraj znajdzie się w strefie czerwonej. To oznacza zmiany w szkolnictwie – do tej pory szkoły ponadpodstawowe i wyższe mogły uczyć się hybrydowo – w strefie czerwonej mogą tylko zdalnie.

Baseny i aquparki będą musiały wstrzymać swoją działalność – obecnie na basenach mogą się odbywać zajęcia sportowe czy nauki pływania. Zawiesić działalność będą musiały wesołe miasteczka, parki rozrywki i parki rekreacyjne.

Nie będzie możliwości organizacji wesel ani imprez okolicznościowych. Zgromadzenia publiczne będą mogły liczyć 10 osób.

W strefie czerwonej obowiązują także ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach – dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2, obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Rośnie liczba zakażeń

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 nowych przypadków COVID-19. Na Śląsku stwierdzono 1168 zakażeń – w Katowicach odnotowano 31 nowych zakażeń. Zbadano w ciągu doby w całym kraju 50,2 tys. testów.

“Z powodu COVID-19 zmarło 31 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Poniżej dane statystyczne dla całego regionu. 

– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 16 001 / 13 665

– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 5 410 / 4 824  

– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 500 616

– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767

– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 33 856 / 32 688

– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 23 817 / 23 476 

– liczba zgonów /ostatni raport: 716 / 698 

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W Szpitalu w Raciborzu zmarli: 59-letni mężczyzna z Chorzowa oraz 59-letni mężczyzna z Częstochowy; w Szpitalu w Cieszynie zmarli: 92-letni mężczyzna z Wisły oraz 81-letni mężczyzna z powiatu żywieckiego; w Szpitalu w Częstochowie zmarli: 67-letni mężczyzna z Częstochowy, 79-letni mężczyzna z Częstochowy, 92-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego, 84-letnia kobieta z Częstochowy, 91-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego oraz 76-letnia kobieta z Częstochowy; w Szpitalu w Chorzowie zmarł 87-letni mężczyzna z Częstochowy; w Szpitalu w Dąbrowie Górniczej zmarła 49-letnia kobieta z Czeladzi; w Szpitalu w Bielsku-Białej zmarł 85-letni mężczyzna z Jaworzna; w Szpitalu w Rybniku zmarli: 72-letnia kobieta z Rybnika, 53-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego oraz 32-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego; w Szpitalu w Żorach zmarł 72-letni mężczyzna z Rybnika; w Szpitalu w Wodzisławiu Śląskim zmarł 83-letni mężczyzna z Wodzisławia Śląskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.