Maseczka ochronna / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Od dzisiaj wszyscy nosimy maseczki w przestrzeni publicznej. To jedno z nowych obostrzeń ogłoszonych przez rząd.

„Mija siedem miesięcy od wdrożenia pierwszych obostrzeń. Jesienią dotarła do nas druga fala i musimy się z nią zmierzyć – zdecydowanie i kategorycznie. Korzystając z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów i rozmów prowadzonych w ramach UE. Podjęliśmy decyzję, że od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Ta decyzja powoduje duże zmiany w naszej codzienności.

Reklama

Bez maseczek – zasłaniania ust i nosa – od dzisiaj mogą chodzić tylko osoby posiadające zaświadczenie od lekarza.

Wczoraj odnotowano ponad 4,7 tys. nowych przypadków COVID-19 w Polsce przy wykonanych nieco ponad 30 tys. testów. Przedwczoraj – w czwartek 8.10 – wykonano ponad 44 tys. testów i zakażonych było ponad 4,2 tys. osób.

Władze krajowe jak i samorządowcy apelują o przestrzeganie nowych zasad epidemicznych, zachowanie dystansu społecznego i częste mycie rąk.

Władze apelują także o instalację aplikacji „Stop COVID” na telefonach.

„Jeśli zainstalujesz aplikację, Twój telefon będzie monitorował otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów (ale nie osób), na których także zainstalowana jest ta aplikacja. W tym czasie STOP COVID – ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje tylko te kontakty, które trwały powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż 2 m. Jeśli któraś z tych osób, z którą miałeś dłuższy kontakt, zachoruje na koronawirusa – dostaniesz odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić.
Co ważne – w powiadomieniu nie znajdziesz informacji, kto zachorował oraz kiedy i gdzie miałeś kontakt z tą osobą” – czytamy w komunikacie rządu.

Rośnie rola lekarzy rodzinnych – to teraz oni będą mogli kierować na kwarantannę, do izolacji i na badanie. Zniesiono wymóg 4 kryteriów aby lekarz mógł kierować na test.

Więcej na temat aktualnych ograniczeń znajdziecie tutaj.

Reklama

1 Komentarz

  1. Warto dodać, że obowiązku określonego w ust. 1 i 2 (zakrywanie…) nie stosuje się w przypadku: osoby przebywającej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży;

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.