Reklama

Szpital MSWiA w Katowicach został szpitalem koordynującym walkę z COVID-19 w regionie

AM

Obrady sztabu kryzysowego z udziałem marszałka J. Chełstowskiego, wojewoda J. Wieczorka i wicemarszałek I. Domagały / fot. SUW
Reklama

Szpital MSWiA w Katowicach został szpitalem koordynującym walkę z COVID-19 w regionie. To nowa formuła szpitali zakaźnych – do 15 września tę rolę pełnił Megrez Szpital Wojewódzki w Tychach.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować:

  • przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • ruch karetek „wymazowych” i transportowych,
  • przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

Placówka MSWiA, która została szpitalem koordynującym to wzrost bazy łóżek o blisko 330 – dla pacjentów chorujących na koronawirusa, z czego 10 procent stanowią tzw. łóżka respiratorowe.

„Część z tych nowych miejsc udało się stworzyć dzięki współpracy i zaangażowaniu marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego” – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Dodatkowe łóżka covidowe zabezpieczono w szpitalach w Częstochowie, Bielsku–Białej, Orzeszu i Bystrej.

Reklama

Wojewoda odbył dziś wideokonferencję z prezesami okręgowych izb lekarskich, podczas której omawiano sytuację związaną z obsadą lekarską w szpitalach i zabezpieczeniem chorujących pacjentów. Rozmawiał też z prezydentami największych śląskich miasta.

Wideokonferencja z prezydentami śląskich miasta / fot. SUW

Od soboty strefą żółtą objęta zostanie cała Polska, w Śląskiem czerwoną strefą nadal pozostanie powiat kłobucki.

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie