Zakład MPGK przy ulicy Milowickiej / fot. Miastosmrodu.pl
Reklama

Wybrali wykonawcę hali, która ma zatrzymać odór w katowickich dzielnicach. Wcześniej nie przyznawało się do niego miasto, ostatecznie po latach lawirowania i mówienia, że nie tylko zakład Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ulicy Milowickiej emituje smród, miasto wzięło na siebie odpowiedzialność. Teraz wybrano wykonawcę hali, która ma zatrzymać odór, ten budzi w nocy i potrafi doprowadzić mieszkańców nawet do wymiotów. Bo gdy psy nie chcą wychodzić na dwór, a rodzice z dziećmi jeżdżą na spacery do sąsiednich dzielnic, to nie wróży dobrze. Tak było m.in. w Dąbrówce Małej, a odór można było wyczuć także w okolicznych dzielnicach i miastach. 

Miasto poinformowało o wybraniu wykonawcy wartej 17 mln zł hali, która ma zatrzymać odór. To spółka AK Nova. Podpisano umowę, w ciągu 12 miesięcy ma powstać inwestycja. W przetargu wzięło udział 5 firm.

Reklama

„Czynności administracyjne związane m.in. z decyzjami środowiskowymi, poprzedzającymi budowę przebiegły sprawnie, ale po drodze pojawiły się dwa czynniki, które ostatecznie opóźniły start inwestycji. Po pierwsze: ogłoszenie przetargu przedłużyło się o kilka miesięcy, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem. W tym względzie zadziałaliśmy tak szybko, jak tylko było to możliwe. Po drugie podpisanie umowy z wybranym wykonawcą także przedłużyło się w czasie ze względu na odwołanie ze strony innego uczestnika postepowania. Teraz, gdy umowa z wykonawcą została podpisana, przed nami najważniejsza część – realizacja inwestycji. Dołożymy wszelkich starań, aby przebiegła płynnie” – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

Hala hermetyzacji będzie jedną z najnowocześniejszych inwestycji w Polsce w branży gospodarki komunalnej. Budynek zostanie wyposażony w profesjonalny system wentylacji i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne.

Odpad (stabilizat) będzie dojrzewał w dziesięciu żelbetowych, szczelnie zamykanych pomieszczeniach. Każde z nich posiadać będzie oddzielny wentylator napowietrzający, przyspieszający ten proces stabilizacji. Kolejny etap – przesiewania odpadu, również odbywać się będzie w szczelnej hali. W projekcie uwzględniony został również zalecany przez Komisję Europejską układ oczyszczania odcieków technologicznych, pozwalający ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do procesu.

Inwestycja – jak twierdzi miasto – zakończy kolejny etap modernizacji i częściowej hermetyzacji zakładu, na którą w latach 2012-2018 przeznaczono 120 mln zł. To właśnie po wydaniu tych pieniędzy problem w dzielnicy nasilił się – mówili w rozmowie z InfoKatowice.pl, mieszkańcy Dąbrówki Małej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.