Ogrody nauki przy ulicy Krasińskiego / Wizualizacje / fot. Politechnika Śląska
Reklama

W Katowicach otworzyli „ogrody nauki”. Zmodernizowano kampus Politechniki Śląskiej za 2 mln zł. Kampus znajduje się na ulicy Krasińskiego w Katowicach. Na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej uroczyście otwarto nowoczesne i zazielenione dziecińce. To dopiero początek, tam powstanie strefa wolna od samochodów, a zabytkowy budynek będzie zmodernizowany.

„Zrealizowane przez Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej zadanie inwestycyjne „Kompleksowa rewitalizacja podwórza wokół kompleksu budynków przy ul. Krasińskiego w Katowicach”, diametralnie zmieniło wygląd i przeznaczenie dziedzińców wewnętrznych w kampusie Politechniki Śląskiej w Katowicach” — mówił prof. Piotr Folęga.

Reklama

Rewitalizacją objęto siedzibę Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej o łącznej powierzchni 5527,80 m2. Inwestycja została sfinansowana ze środków finansowych JM Rektora Politechniki Śląskiej oraz z dotacji Miasta Katowice, a jego wartość wyniosła prawie 2 mln zł.

Przygotowanie terenów zielonych i miejsc rekreacji na wydziałowych dziedzińcach jest elementem planu przebudowy kampusu Politechniki Śląskiej przy ul. Zygmunta Krasińskiego. Celem zmian w obrębie tej części Katowic jest utworzenie bezpiecznej i przyjaznej strefy, z której skorzystają nie tylko studenci Uczelni, ale także mieszkańcy miasta i goście spoza Katowic. Inicjatywa jest efektem współpracy Miasta Katowice oraz Politechniki Śląskiej.

„Przebudowa dziedzińców Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej oraz Inżynierii Materiałowej pozwoliła na stworzenie dla studentów i pracowników zielonych stref rekreacji oraz miejsc do pracy i wypoczynku. Dodatkowo rosnąca zieleń: drzewa, ozdobne krzewy i kwiaty pozwolą zredukować zanieczyszczenia i hałas, służąc codziennemu odpoczynkowi. Stworzona przestrzeń będzie wykorzystywana jako miejsce wydarzeń naukowo-kulturalnych, uroczystości, a także posłuży innym aktywnościom na świeżym powietrzu” — dodał  Folęga.

Od kilku lat Politechnika Śląska odnawia elewację budynku przy ulicy Krasińskiego. Rozpoczyna też modernizację wewnątrz.

„Jest to piękny, zabytkowy obiekt z lat 30. z historią sięgającą również okresu wojennego. Pięknym symbolem państwowości polskiej na śląsku jest znajdujący się w auli orzeł z koroną, który przez lata po wybuchu drugiej wojny światowej pozostawał zamurowany. Jest tu wiele tajemnic, wiele tradycji. Będziemy starali się upowszechniać historię tego miejsca, a przede wszystkim chcemy – patrząc w przyszłość – stworzyć przestrzeń do nowoczesnego kształcenia i studiowania, przyjazną dla wszystkich, którzy się tutaj pojawią” — zaznaczył rektor prof. Arkadiusz Mężyk.

Wizualizacje / fot. Politechnika Śląska

Wieloetapowa inwestycja

Pierwszym etapem przeprowadzanych działań był skierowany do studentów konkurs na projekty zagospodarowania pasażu na ul. Zygmunta Krasińskiego. Głównym założeniem wybranych wizualizacji było zapewnienie funkcji rekreacyjnej oraz elementów roślinnych, które współgrają z położoną w bliskim sąsiedztwie Doliną Trzech Stawów. Niemałe znaczenie w budowaniu nowej przestrzeni miała również poprawa bezpieczeństwa jej użytkowników.

Drugi z etapów objął rewitalizację wewnętrznych dziedzińców Wydziałów: Inżynierii Materiałowej oraz Transportu i Inżynierii Lotniczej, których przekształcenie jest oczywistą kontynuacją rozwiązań zaproponowanych w pierwszym etapie. W przeznaczonych dla studentów oraz pracowników zielonych strefach rekreacji zostaną umieszczone miejsca do pracy i wypoczynku. Przede wszystkim jednak w politechnicznym ogrodzie będzie kwitła nauka, dając możliwość spotkań w celu wymiany myśli akademickiej, inspiracji do działań i nawiązywania badawczej współpracy. Jedną z najważniejszych wartości zrewitalizowanej strefy stanie się funkcja dydaktyczna – studenci będą mogli uczyć się w zewnętrznych laboratoriach sterowania ruchem kolejowym.

„Staramy się, aby wizerunek Uczelni był jak najcieplejszy, ale też dążymy do stworzenia jak najlepszej atmosfery dla studentów, pracowników i wszystkich osób, które będą to miejsce odwiedzały. Kiedyś znajdowały się tutaj różne obiekty gospodarcze. W tej chwili liczymy na to, że będzie to świetne zaplecze socjalne dla studentów, odgrodzone od ruchu ulicznego, od hałasu wielkiego miasta” — podkreślił rektor Politechniki Śląskiej.

Przeprowadzone w dziedzińcach prace umożliwią łatwy dostęp do infrastruktury kampusu – ich zakres objął wymianę utwardzonych nawierzchni wraz z aranżacją miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Umieszczono także stojaki rowerowe, które pozwolą na wykorzystanie alternatywnych wobec transportu samochodowego rozwiązań, np. skorzystania z usług wypożyczalni rowerów miejskich, także elektrycznych.

Prezydent Marcin Krupa wraz z władzami Politechniki Śląskiej / fot. Politechnika Śląska

Powstanie strefa zamknięta dla samochodów

Przebudowa ul. Zygmunta Krasińskiego będzie zrealizowana w trzecim etapie działań. Jednym z planowanych rozwiązań jest utworzenie strefy zamkniętej dla pojazdów. W tym celu przeprowadzono analizy i badania poświęcone zmianie ruchu i objazdom na pobliskim obszarze.

Ulica Krasińskiego, funkcjonująca analogicznie do dzielnicy akademickiej w Gliwicach, będzie sprzyjała zaznaczeniu obecności Politechniki Śląskiej w Katowicach.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.