Sesja Rady Miasta Katowice / / fot. Erdem YILDIZ

Nie będzie Rady Kobiet Miasta Katowice. Na dzisiejszej sesji z obrad rady ściągnięto inicjatywę uchwałodawczą odnośnie stworzenia Rady Kobiet Miasta Katowice. Projekt miał problemy formalne. To jednak nie wszystko. Kilka dni przed sesją, miasto zorganizowało spotkanie z grupą wybranych przez urząd kobiet, które miały w większości opowiedzieć się przeciwko uchwale.

Projekt utworzenie Rady Kobiet został wycofany z porządku obrad dzisiejszej sesji.

„Ten projekt uchwały będzie przez nas ściągnięty na wniosek pani Jolanty Klimczak jednej z inicjatorek projektu” – mówił przewodniczący Rady Miasta Katowice, Maciej Biskupski.

Miasto wcześniej krytycznie wypowiedziało się na temat samego projektu uchwały.

„Rada Miejska zobowiązuje Prezydenta Miasta do powołania Rady Kobiet Miasta Katowice jako działający przy Prezydencie Miasta Katowice organ doradczo-konsultacyjno inicjatywny, w zakresie monitoringu i analizy potrzeb kobiet w regionie oraz podnoszenia świadomości dotyczącej równego traktowania” – czytamy w projekcie uchwały.

Z tym, że projekt zamiast jako inicjatywa uchwałodawcza do rady, powinien zostać złożony jako wniosek do prezydenta miasta. W opinii prawnej urzędu (popartej orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Olsztyna), z którą akurat w tym przypadku trudno się nie zgodzić, Rada Miasta Katowice nie ma kompetencji do tego, aby powołać Radę Kobiet.

Nie może tego też nakazać prezydentowi miasta.

„Rada Miasta nie może natomiast nakazywać organowi wykonawczemu stosowania konkretnych rozwiązań, narzucać sposobu załatwienia konkretnej sprawy ani też nakazywać podejmowania określonych działań. Treść projektu uchwały nie pozostawia wątpliwości, że na Prezydenta Miasta Katowice nałożono by konkretny obowiązek utworzenie Rady Kobiet Miasta Katowice” – czytamy w piśmie wystosowanym przez prezydenta Katowic, Marcina Krupę do radnych.

Na razie nie wiadomo, czy inicjatorki uchwały będą dalej próbowały powołać Radę Kobiet Miasta Katowice. Nie udało nam się z nimi skontaktować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.