4 lokale w Katowicach mogą wypełnić się kulturą. Ruszyła kolejna edycja „Lokalu na Kulturę”. To oferta miasta Katowice, które na preferencyjnych warunkach udostępni pomieszczenia na działalność artystyczną, kulturalną czy twórczą.

W trzynastu edycjach wystawiono do konkursu 79 wolnych lokali użytkowych, zawarto umowy na 37 lokali, aktualnie w użytkowaniu pozostają 22 lokale. W obecnej, czternastej edycji do konkursu “Lokal na kulturę” wystawione zostały cztery lokale:

– przy ul. Dąbrowskiego 2 (parter-front), powierzchnia 89,13 m2, stawka za metr 10,94 zł,

– przy ul. Gliwickiej 150 (parter-front), powierzchnia 55,55 m2, stawka za metr 3,56 zł,

– przy ul. Raciborska 16 (parter-front), powierzchnia 41,95 m2, stawka za metr 4,58 zł,

– przy ul. Panewnicka 21 (parter-front), powierzchnia 81,36 m2, stawka za metr 10,06 zł + 2 zł (piwnica).

Do lokalu przy ul. Panewnickiej 21  przynależy piwnica o powierzchni 31,83 m2, za którą opłata jest stała i wynosi co miesiąc 2,00 zł/m2 netto + VAT. Lokale użytkowe ujęte w wykazie wymagają przeprowadzenia w nich prac remontowych i adaptacyjnych. Wcześniej działały w nich sklepy wielobranżowe, przemysłowe lub usługi krawieckie. W przypadku planowanej do uruchomienia działalności w lokalu, powodującej konieczność zmiany warunków m.in. bezpieczeństwa pożarowego, pracy, zdrowotnych, higieniczno-sanitarnych, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń, najemca  będzie zobowiązany do dokonania zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania lokalu w Wydziale Budownictwa i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Katowice.

Dzięki programowi powstają kolejne miejsca kultury w Katowicach. W ramach poprzedniej edycji tego projektu powstała Galeria Sztuki Współczesnej Alabastro przy ul. Adamskiego 11, w której już od listopada ubiegłego roku prowadzona jest ożywiona działalność kulturalna.

Gleria Alabastro to miejsce, w którym łączę kilka moich pasji. Mam tu swoją pracownię artystyczną, w której tworzę i sprzedaję prace swoje oraz innych, organizuję wystawy młodych twórców i prowadzę zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uwielbiam atmosferę twórczej pracy i odważne eksperymenty artystyczne dzieciaków. Mimo ograniczeń, które wymusiła na mnie pandemia, staram się działać dalej. Prowadzę zajęcia w małych grupach i chętnie otworzę ich więcej, jeśli tylko będzie taka potrzeba! Zresztą, zajęcia plastyczne najlepiej sprawdzają się właśnie wtedy, kiedy osób w grupie jest niewiele. Mogę wtedy poświęcić więcej uwagi każdemu z osobna” – mówi Aleksandra Kastylijska, inicjatorka powstania galerii Alabastro.

Do konkursów na najem lokali użytkowych pod nazwą „Lokal na kulturę”  przeznacza się lokale użytkowe stanowiące własność miasta Katowice, zarządzane przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, dla których nie ustalono najemcy w wyniku dwukrotnego wystawienia do przetargu. Stawki czynszu dla lokali wynajmowanych na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej, twórczej ustala się  w wysokości zwykłych kosztów utrzymania (koszt 1 m2 nieruchomości, w której lokal jest położony), podwyższonych o 20%. Najemcy w okresie adaptacji lokali opłacają czynsz w wysokości 1 zł/m2 oraz opłaty niezależne od wynajmującego. W okresie obowiązywania umowy najemca lokalu zobowiązany jest do przygotowania – raz na 12 miesięcy od daty zawarcia umowy najmu informacji z prowadzonej działalności.

Zainteresowane osoby mogą obejrzeć lokale po wcześniejszym umówieniu się z KZGM w Katowicach do 14 października. W tym terminie należy także złożyć odpowiednie wnioski w Wydziale Budynków i Dróg w razie zainteresowania udziałem w konkursie.

Lista lokali w ramach programu jest dostępna na stronie www.lokalnakulture.pl. Ogłoszenie znajduje się również na stronie http://www.katowice.eu/biznes/wolne-lokale-użytkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.