Autobusy w Katowicach / fot. Erdem Yildiz

W Katowicach pojedziemy bezpłatnie na liniach ZTM. Co zaplanowano na placu Kaczyńskich? Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, na wszystkich liniach ZTM – także na tych katowickich pojedziemy bezpłatnie 22 września. Warunkiem jest okazanie dowodu rejestracyjnego do kontroli.

ETZT to okazja do tego, aby ZTM mógł zaprezentować podejmowane działania oraz plany w ramach walki o czyste środowisko.

„Wystarczy tylko wspomnieć, że operatorzy ZTM kupują elektryczne i zasilane gazem ziemnym autobusy. Ponadto rozwinięto sieć trolejbusową poprzez wydłużenie jednej z tras oraz stworzenie nowej linii. We współpracy ze spółką Tramwaje Śląskie oraz miastami Metropolii planujemy także rozwój sieci tramwajowej, m.in. w Katowicach oraz Sosnowcu. Na ulicach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojawia się coraz więcej ekologicznych pojazdów spełniających normę EURO6, które gwarantują niską emisję zanieczyszczeń do atmosfery” – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

Oprócz tego dzięki specjalnym aplikacjom pasażerowie już nie muszą kupować tradycyjnych papierowych biletów. To przede wszystkim wygoda, zaoszczędzony czas i pieniądze – elektroniczne bilety jednorazowe są bowiem tańsze od swoich papierowych odpowiedników – ale także sposób na ochronę środowiska naturalnego.

Stoiska na placu Kaczyńskich

W wybranych punktach 7 miast na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojawią się specjalne stoiska, stworzone z myślą o pasażerach i wszystkich miłośnikach transportu. Na miejscu są pracownicy ZTM i GZM, którzy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania związane z transportem publicznym.

W każdym punkcie jest również mobilna stacja serwisu rowerów, w której każdy mieszkaniec będzie mógł skorzystać nieodpłatnie z pomocy specjalistów, którzy zajmą się między innymi kontrolą stanu technicznego roweru, smarowaniem łańcucha, regulacją hamulców, regulacją przerzutek. Najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa na drodze i pierwszej pomocy.

Spotkania odbywają się codziennie od 16 do 22 września w godzinach 15:00-19:00. Pierwsze miało miejsce w Sosnowcu w pobliżu pomnika Kiepury (16 września). W stolicy Zagłębia stoisko odwiedzały osoby w różnym wieku – zarówno kilkuletnie dzieci, jak i seniorzy. Goście chętnie wypełniali ankiety dot. transportu publicznego i zadawali pytania związane m.in. z ofertą biletową i siatką połączeń. Dziś (17 września) stoisko zostanie zlokalizowane w Świętochłowicach na placu przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Kubiny. W kolejnych dniach z pracownikami ZTM i GZM będzie się można spotkać w Knurowie za przystankiem Knurów Wojska Polskiego (18 września), Gliwicach w CH Arena przy al. Nowaka-Jeziorańskiego (19 września), Tychach przy pl. Baczyńskiego (20 września), Katowicach na placu przed Dworcem PKP (21 września) oraz Bytomiu przy ul. Dworcowej (22 września).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.