Nowy chodnik w Strefie Kultury / fot. InfoKatowice.pl

Radni będą głosować nad uchwałą w sprawie parkowania w Strefie Kultury. 10 zł za godzinę mają płacić, ci którzy nie posiadają Katowickiej Karty Mieszkańca. 5 zł za każdą godzinę zapłacą ci, którzy taką kartę mają. Uchwała w tej sprawie będzie głosowana na najbliższej sesji Rady Miasta Katowice. Choć nie wszyscy będą płacić tam za parking.

Chodzi o parkingi A, B i C przy ulicach: Olimpijskiej, H.M. Góreckiego oraz J. Haralda.

„Opłata o której mowa w ust. 1 pobierana jest od poniedziałku do piątku, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, od godziny 6:30 do godziny 17:00” – czytamy w projekcie uchwały. Za brak opłaty czeka nas „opłata dodatkowa” wysokości 369 zł brutto.

Płatność za parkingi, to duża korzyść przede wszystkim dla instytucji działających w Strefie Kultury, w tym dla prywatnego operatora Spodka i MCK. Na czas imprez tam odbywających się parking będzie zamykany a opłaty nie będą pobierane od uczestników.

„Parkingi te nie są drogą publiczną w rozumieniu ustawy o drogach publicznych. Aktualnie są one ogólnodostępne, a za postój na nich nie są pobierane opłaty. Zauważyć należy, iż są to jedyne duże powierzchnie parkingowe, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie gmachów NOSPR, MCK oraz „Spodka”, które obsługują odbywające się tam imprezy. Operator MCK i „Spodka” wielokrotnie występował do władz Miasta o czasowe ich udostępnienie na wyłączność w całości lub części. Z parkingów tych korzystają również studenci Uniwersytetu Śląskiego oraz pracownicy firm mających siedziby w pobliżu” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Żeby pobierać opłaty za parkowanie miasto skorzysta z innych przepisów niż tych odnośnie Strefy Płatnego Parkowania. Z badań przeprowadzonych przez urząd wynika, że parkują tam osoby głównie z poza Katowic.

„W bieżącym roku planuje się otwarcie dwóch obiektów w ramach Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych tj. węzłów „Zawodzie” i „Brynów”, wyposażonych w infrastrukturę parkingową. Powinna mieć ona również wpływ na wzrost rotacji pojazdów na parkingach. Wstępnie szacuje się, że zastosowane stawki w połączeniu z uruchomieniem Węzłów Przesiadkowych mogą spowodować spadek zajętości miejsc postojowych na parkingu nawet o 80%” – czytamy w uchwale.

Pobór opłat będzie obowiązywał na 559 miejscach parkingowych.

„Pozostałe 50 miejsc, położonych wzdłuż Pl. Wojciecha Kilara i gmachu NOSPR przeznaczonych będzie na bezpłatny postój dla osób niepełnosprawnych oraz jako zatoka dla wysiadających z autokarów (postój krótkotrwały do 15 min). MZUiM dokona zmiany organizacji ruchu oraz oznakowania dla ww. miejsc postojowych. Sam pobór opłat oraz kontrola czasu parkowania będzie przeprowadzana poprzez pracowników MZUiM, wyposażonych w terminale płatnicze (wyłącznie obrót bezgotówkowy) oraz terminale do odczytu KKM. Funkcjonowanie przedmiotowego sposobu poboru opłat oraz wynik finansowy parkingu będzie na bieżąco monitorowany pod kątem zamiany na elektroniczny sposób poboru (parkomaty, szlabany) z uwzględnieniem założeń inwestycyjnych na terenie parkingów. Opłaty nie będą pobierane w weekendy i w dni świąteczne. Prezydent Miasta będzie miał możliwość zawieszenia poboru opłat w przypadku zamknięcia parkingu w całości lub w części, w szczególności w związku z organizacją imprez i innych wydarzeń m.in. przez MCK, NOSPR lub inne podmioty” – czytamy w uchwale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.