Katowicka Karta Mieszkańca / fot UM Katowice
Reklama

Katowicka Karta Mieszkańca to działanie antymetropolitalne? Katowice wprowadzają Katowicką Kartę Mieszkańca, czyli tak naprawdę program zniżek dla mieszkańców, którzy mniej zapłacą za korzystanie z infrastruktury miasta – jak np. wejście na basen czy parking. Osoby spoza Katowic mają płacić więcej, bo nie będą korzystały z karty.

Sama karta ma pomóc określić m.in. ile osób tak naprawdę mieszka w Katowicach. Jak się ma jednak pomysł KKM do istnienia Górnośląskio-Zagłębiowskiej Metropolii? Zapytaliśmy w GZM o stanowisko w sprawie KKM i czy karta według przewodniczącego Kazimierza Karolczaka nie dzieli mieszkańców Metropolii na lepszych i gorszych. Odpowiedź była raczej wymijająca.

Reklama

„W tej chwili trudno jeszcze ocenić skutki tego programu. Niemniej myślę, że każdy pomysł, który zachęci mieszkańców do tego, by nie wyprowadzali się na przedmieścia, jest interesujący. Rozlewanie się miast jest zjawiskiem, który je degraduje i trzeba mu przeciwdziałać. Warto w tym kontekście wspomnieć o inicjatywie aglomeracji warszawskiej, gdzie mieszkańcy gmin, które mają podpisane porozumienia z ZTM Warszawa, a co za tym idzie – odprowadzają podatki w tych gminach, mogą kupić bilety okresowe po preferencyjnych cenach” – usłyszeliśmy w Metropolii.

Falstart obietnicy wyborczej

Katowicka Karta Mieszkańca miała ruszyć z dniem 1 września, ale wojewoda unieważnił uchwałę katowickich radnych. Zdaniem wojewody przyjęta uchwała to nie jest akt prawa miejscowego, a jedynie program zniżkowy.

“Uchwała taka jest aktem kierownictwa wewnętrznego, to jest dotyczy wyłącznie działalności organu, do którego została skierowana, a jej adresatem nie są świadczeniobiorcy, a organ wykonawczy. Z przedmiotowej uchwały nie wynikają konkretne prawa, bądź obowiązki dotyczące mieszkańców miasta Katowice. Miasto wyraża jedynie wolę pośrednictwa w działaniach pomiędzy mieszkańcami a podmiotami zamierzającymi preferencyjnie traktować osoby zamieszkałe w mieście Katowice” – stwierdzają służby prawne wojewody.

Miasto o unieważnieniu uchwały dowiedziało się tego samego dnia, w którym prezydent Katowic zrobił konferencję prasową na temat KKM (28 sierpnia). 7 września Rada Miasta Katowice ma podjąć nową uchwałę, która zacznie działać od 8 września. KKM można już sobie wyrobić.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.