Katowice na Rynku prezentują 17 celów zrównoważonego rozwoju. Mieszkańcy pytali, ile to kosztuje. Sprawdziliśmy. Instalacja to część przygotowań miasta do Światowego Forum Miejskiego, które ma się odbyć w Katowicach w 2022 roku. Radny Dawid Durał w rozmowie z InfoKatowice.pl uznał wydatek za niezasadny. 

Instalacja będzie wykorzystywana do promocji Miasta Katowice jako Miasta Gospodarza Światowego Forum Miejskiego w latach 2020-2022” – wyjaśnia nam Dariusz Czapla z katowickiego magistratu. – „Koszt projektu i wykonania artystycznej instalacji na Rynku oraz w witrynie budynku przy Rynku 13 dot. 17 celów zrównoważonego rozwoju wynosi 60 000,- złotych brutto” – dodaje.

Zadanie realizowane jest przez firmę “dinks Krzysztof Krot” z siedzibą w Katowicach.

Cele będą prezentowane do 31 października. Wśród 17 celów są m.in. koniec z ubóstwem, zero głodu, dobre zdrowie i jakość życia, równość płci, mniej nierówności, życie pod wodą, życie na lądzie, działania w dziedzinie klimatu czy pokój, sprawiedliwość i silne instytucje.

„Katowice, jako gospodarz Światowego Forum Miejskiego (WUF11), po raz kolejny będą angażować się w dyskusję o problemach współczesnych miast. Analiza działań Katowic na wielu płaszczyznach: społecznych, gospodarczych i środowiskowych, dokonana przez nas pod kątem siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju, pomoże nam lepiej przygotować się do wydarzenia, które będziemy gościć już za dwa lata” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – „Chcielibyśmy już teraz podzielić się z mieszkańcami efektami naszych badań, zwłaszcza że jak twierdzą ci, którzy własnym imieniem podpisali tę agendę, jest ona „kartą praw dla ludzi i naszej planety w XXI wieku” – dodaje prezydent.

Ten sposób promocji wydarzenia skrytykował niezrzeszony radny Dawid Durał.

„Uważam to za niezasadne po prostu” – mówił Dawid Durał, niezrzeszony radny, w Studiu InfoKatwice.pl. „Jesteśmy dwa lata przed konferencją, która i tak się odbędzie w Katowicach, więc nie widzę sensu poprzez jakieś instalacje promowania wydarzenia, które odbędzie się za dwa lata i wydawania na to dość grubych pieniędzy” – dodał radny.

Kolejne odsłony kampanii, jak zaznacza miasto, wraz z informacją o działaniach jej towarzyszących, będzie można śledzić także na https://wuf11.katowice.eu/pl/ oraz na miejskich profilach społecznościowych.

3 KOMENTARZE

 1. sa te trzy punkty ?
  -eko-recycling na 100%
  -normalne pensje w Polsce (6-8 tys netto)
  -nie podgrzewac wody w elektrowni weglowo-parowej weglem
  -destrukcja smieci

  znowu gadaja o czym innym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.