Marcin Krupa prezydenta Katowic podczas prezentacji Katowickiej Karty Mieszkańca / fot. InfoKatowice.pl

Wojewoda uchylił Katowicką Kartę Mieszkańca na chwilę przed jej wejściem w życie. To obietnica wyborcza prezydenta Katowic Marcina Krupy. Służby prawne wojewody stwierdziły, że uchwała o KKM nie stanowi aktu prawa miejscowego. Z czym ostatecznie zgodzi się miasto głosując nad nową uchwałą na specjalnie zwołanej sesji. Do tego czasu KKM po prostu nie funkcjonuje, a miała ruszyć od 1 września. 

Katowicka Karta Mieszkańca to ma być system ulg dla mieszkańców, którzy dzięki specjalnej karcie będą płacić mniej za np. baseny czy parkingi. 28 sierpnia prezydent Katowic ogłosił wejście w życie od 1 września KKM. To jak się okazało był falstart. Co ciekawe, tego samego dnia, w którym odbyła się konferencja miasto otrzymało informację z Urzędu Wojewódzkiego o uchyleniu uchwały. Poinformowało o tym dopiero dzisiaj popołudniu.

„Decyzja służb prawnych Wojewody oraz termin jej ogłoszenia są dla nas dużym zaskoczeniem. Tym bardziej, że uchwała Rady Miasta, zgodnie z prawem, weszła w życie 19 sierpnia – tj. po 14 dniach od daty opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego” – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Według służb prawnych Wojewody „uchwała w sprawie wprowadzenia na terenie miasta Katowice Programu pn. „Katowicka Karta Mieszkańca” wydana na podstawie m.in. art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym– nie podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Uchwała ta nie stanowi aktu prawa miejscowego. Nie posiada ona bowiem cech, które umożliwiłyby zakwalifikowanie jej do tej kategorii aktów”.

Dalej w uzasadnieniu czytamy: “Uchwała taka jest aktem kierownictwa wewnętrznego, to jest dotyczy wyłącznie działalności organu, do którego została skierowana, a jej adresatem nie są świadczeniobiorcy, a organ wykonawczy. Z przedmiotowej uchwały nie wynikają konkretne prawa, bądź obowiązki dotyczące mieszkańców miasta Katowice. Miasto wyraża jedynie wolę pośrednictwa w działaniach pomiędzy mieszkańcami a podmiotami zamierzającymi preferencyjnie traktować osoby zamieszkałe w mieście Katowice” – stwierdzają służby prawne wojewody.

Uchylenie uchwały przez służby prawne Wojewody oznacza, że mieszkańcy Katowic od 1 września będą mogli wyrabiać Katowicką Kartę Mieszkańca (w wersji elektronicznej lub plastikowej), ale nie będą mogli korzystać ze zniżek, które miała zapewniać.

7 września ma się odbyć nadzwyczajna sesja Rady Miasta Katowice, gdzie przyjęta zostanie nowa uchwała w sprawie Katowickiej Karty Mieszkańca. Wtedy zniżki będą obowiązywać od 8 września – przekonują urzędnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.