Lodowisko Jantor / fot. UM Katowice

W Katowicach zamrozili 4 tys. litrów wody. To nic nadzwyczajnego, przekonuje urząd. Dwa tygodnie temu na taflę lodowiska Jantor 1 wyjechali pierwsi łyżwiarze, dzisiaj to samo stało się na lodowisku Jantor 2. Ruszyły przygotowania do sportowego sezonu jazdy na łyżwach zarówno dla seniorów jak i dla młodzieży.

„Miasto kilka lat temu zdecydowało się położyć większy akcent na infrastrukturę lodowisk. Stąd m.in. inwestycje w kompleks lodowisk JANTOR oraz wsparcie finansowe dla klubów i stowarzyszeń zajmujących się sportami związanymi z łyżwiarstwem. Elementem tej strategii jest także udostępnianie lodowisk już w okresie letnim” –  mówi Waldemar Bojarun, zastępca prezydenta miasta Katowice odpowiedzialny za sport.

Mrożenie lodu trwa nawet 2 tygodnie, a może nawet dłużej, gdy jest duży upał. Najpierw sprawdza się szczelność instalacji, potem mrożony jest beton, dopiero po tym wylewana jest woda. W sumie tafla to 5 cm lodu i około 2 tys. litrów wody.

„Już od pierwszego dnia funkcjonowania lodowiska harmonogram treningów napięty jest do granic możliwości. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się godz. 6.30 a kończą o 22.00. Zdarza się iż kluby rezygnują z 15 minutowej przerwy na  konserwacje lodu pomiędzy zajęciami,  aby wykorzystać maksymalnie czas dostępności obiektu. W ubiegłym roku w sierpniu z lodowiska skorzystało 3332 zawodników. W tym roku powinno być podobnie” – mówi Michał Wojaczek, odpowiedzialny w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji za wykorzystanie obiektu.

Z kompleksu JANTOR korzystają m.in. łyżwiarze figurowi z UKŁ Spin oraz Edge Skating Academy oraz juniorskie drużyny hokejowe  Naprzodu Janów Katowice, Fundacji Sportowe Katowice i seniorskie GKS Katowice. Tafla Jantor II jest główną bazą treningową młodzieży ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZHL w Katowicach. W godzinach wieczornych a czasami nocnych na nikiszowiecką taflę wyjeżdżają old boy’e zrzeszeni w kilkunastu klubach.

Do końca roku, jeśli sytuacja epidemiczna nie wpłynie zasadniczo na organizację sportu, z kompleksu JANTOR może skorzystać nawet 50 tys. użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.