Marcin Krupa, prezydent Katowic / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Na obietnicę wyborczą Marcina Krupy zarezerwowano w tym roku 800 tys. zł. Zrealizuje się przed wyborami? Chodzi o Dom Kultury na osiedlu Witosa, który jeszcze jako kandydat na Urząd Prezydenta Miasta Katowice obiecał obecnie rządzący drugą kadencje Krupa.

W rejonie ul. Kwiatkowskiego i ul. Grabskiego powstanie w Katowicach miejski dom kultury wraz z parkiem. W pierwszej połowie 2021 roku zostanie opracowana koncepcja obiektu, która pozwoli określić zakres przyszłej inwestycji oraz jej koszty budowy i utrzymania. Na opracowanie dokumentacji w tym roku zarezerwowano 800 tys. zł.

Reklama

Budowę domu kultury w 2018 roku w swoim programie wyborczym zadeklarował prezydent Katowic. Teraz projekt powoli się realizuje.  Jak wcześniej informowaliśmy, do 14 sierpnia trwają konsultacje społeczne w tej sprawie na pks.katowice.eu.

Koncepcja funkcjonalno-użytkowa mówi o budowie w ramach MDK wielofunkcyjnej widowni ze sceną na 200 osób, hali do organizowania wystaw, Sali baletowej z parkietem, nagłośnieniem i garderobami oraz sanitariatem z prysznicami. W nowym obiekcie mają znaleźć się też dwie sale zajęciowe do nauki np. gry na instrumentach, sala do organizacji spotkań, pracownie plastyczna i ceramiczna, a także pokój dla matki z dzieckiem.

Gotowy przed wyborami?

Budynek prawdopodobnie będzie gotowy w okolicach przyszłych wyborów samorządowych w 2023 roku. Jednak jak przekonywał gość InfoKatowice.pl, Krzysztof Kraus, radny Forum Samorządowego i jednocześnie inicjator kulturalnych projektów z Budżetu Obywatelskiego realizowanych na osiedlu Witosa, dom kultury nie ma nic wspólnego z kalendarzem wyborczym.

„Takiej procedury inwestycyjnej nie robi się też w przeciągu kilkunastu tygodni, czy kilku miesięcy, bo wymaga to różnego rodzaju pozwoleń i rozsądnego przygotowania” – mówił w rozmowie z InfoKatowice.pl, Krzysztof Kraus. „Można snuć wokół tego jakieś podejrzenia, natomiast wolałbym nie budować czegoś takiego w dwa lata od obietnicy do skończenia takiego obiektu, bo raczej byłby on dysfunkcyjny” – dodał.

Park i monitoring

Na terenie wokół budynku ma pojawić się monitoring i miejsca postojowe. Mający powstać budynek MDK zostanie wkomponowany w nowy park miejski.

„Chcemy, by to miejsce żyło i przyciągało mieszkańców. Zachowamy w tym miejscu naturalny drzewostan. Pojawią się także oczywiście nowe nasadzenia. Chcemy, by powstały tu ogrody społeczne, ścieżki pieszo-rowerowe, ścieżki edukacyjne o charakterze przyrodniczo-historycznym, urządzenia fitness, elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Planujemy, by na terenie parku była możliwość zbierania deszczówki przeznaczonej do podlewania roślin, a także wykorzystania ekologicznych form nawadniania, m.in. suche rzeki suche oczka wodne” – mówi prezydent Marcin Krupa.

Realizacja inwestycji zostanie podzielona na dwa etapy: w pierwszym powstanie budynek, w kolejnym park. Rozpoczęcie budowy przewidywane jest na 2022 rok.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.