Konferencja w sprawie Stadionu Miejskiego w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl

Przepychanka prawna Katowic z TVP w sprawie stadionu kosztuje miasto. Ile dokładnie? Miasto Katowice złożyło pozew przeciwko TVP i „Magazynowi Śledczemu” Anity Gragras, a to nie mały koszt. Wcześniej też wysyłało pisma do różnych instytucji, za które zapłaci oczywiście budżet miasta – czyli tak naprawdę mieszkańcy.

Cała sprawa to pokłosie styczniowego materiału w „Magazynie Śledczym” Anity Gargas na temat zawirowań wokół projektu stadionu, a także krytycznej oceny działalności władz Katowic.

W przedsądowych pismach z marca wysłanych do TVP miasto generalnie podkreśla, że nie podobał się władzom Katowic przekaz zawarty w materiale. Tak jak wcześniej pisaliśmy, w sumie nic nowego się nie pojawiło w tym programie. Pierwotny kosztorys stadionu, który dotarł do miasta, opiewał na kwotę ponad 560 mln zł. Następnie został skorygowany do prawie 400 mln zł. Ostatecznie odchudzony o około 1/4 projekt podzielono na dwa etapy i pierwszy z nich ma być realizowany.

Katowice w pismach domagały się przeprosin i wpłaty 100 tys. zł na cel charytatywny. Do końca marca TVP miało też usunąć z sieci nagranie programu. Tego nie zrobiono. Za pisma, które rozesłano do różnych instytucji miasto Katowice zapłaciło ponad 16 tys. zł (brutto). Ile zapłaci w trakcie procesu kancelarii, która przygotowała pozew?

Miasto nie chce udostępnić pozwu przeciwko TVP.

„Z uwagi na dobro postępowania treść pozwu do czasu zakończenia postępowania znajduje się w dyspozycji kancelarii prowadzącej sprawę – treść pozwu nie stanowi informacji publicznej zwłaszcza na tym etapie postępowania” – poinformowała nas Ewa Lipka, rzecznik magistratu.

Wiadomo, że miasto domaga się m.in. usunięcia nagrania „Magazynu Śledczego” z internetu, przeprosin w głównym wydaniu „Wiadomości” na antenie TVP, przeprosin w mediach społecznościowych TVP i „Magazynu Śledczego” oraz przekazania 100 tys. zł na cel społeczny – w tym przypadku Dom Aniołów Stróżów w Katowicach.

Z dokumentów, do których dotarło InfoKatowice.pl wynika, że sporządzeni i wniesienie pozwu oraz przygotowanie i stawiennictwo na każdej kolejnej rozprawie, nie może przekroczyć kwoty nieco ponad 28 tys. zł brutto. W tym samo przygotowanie i złożenie pozwu to koszt 19 tys. zł brutto, a ryczałtowe stawiennictwo wraz z przygotowaniem do rozprawy oszacowano na nieco ponad 3 tys. zł brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.