Reklama<">

Zły klimat dla Komisji Klimatu? Może przestać działać zanim się na dobre rozkręci

A. Maciaszczyk

Uczestnicy dzisiejszej konferencji prasowej / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Radni przegłosowali powstanie Komisji Klimatu w Katowicach, ale są obawy, że uchwała może zostać unieważniona przez służby prawne wojewody. Komisja to autorski pomysł radnych Koalicji Obywatelskiej, którym udało się zrealizować swój pomysł po zbliżeniu, do którego doszło ostatnio między KO, a rządzącymi Katowicami Marcinem Krupą, Forum Samorządowym oraz Prawem i Sprawiedliwością.

Większość radnych zagłosowała za powstaniem komisji. Niezrzeszony radny Dawid Durał uznał ją za zbędną.

„Nie potrzeba dodatkowej komisji, która będzie zajmować tylko czas naszym urzędnikom” – mówił Dawid Durał w trakcie sesji. – „Żaden z państwa radnych nie złożył pod prace komisji stałych rady miasta tematu związanego z klimatem. Mało kto z radnych pisze interpelacje i zapytania związane z klimatem, a w zasadzie jest to 4 z 28 radnych. A od lutego tego roku, kiedy to strona prezydencka chciała odrzucić projekt powołania tej komisji do dnia dzisiejszej sesji, w kwestii klimatu zmieniło się tylko to w działalności miasta, że Koalicja Obywatelska udzieliła wotum zaufania prezydentowi” – stwierdził przed głosowaniem radny Durał.

Reklama

Komisję ostatecznie przegłosowano, przewodniczącym został Jarosław Makowski (KO), wiceprzewodniczącym Dawid Kamiński (PiS).

W rękach wojewody

Z tym, że uchwała to jedno, ale funkcjonowanie komisji to zupełnie inna sprawa. W założeniu ma być soczewką skupiającą kwestie klimatu dotyczące miasta w jednym miejscu, ale istnieje możliwość unieważnienia uchwały przez nadzór prawny wojewody, co ostatecznie może zakończyć prace komisji zanim ta na dobre się rozpocznie.

„Komisja jest potrzebna, ale nie ukrywam jest pewnego rodzaju eksperymentem bo wychodzimy troszeczkę poza ramy samorządu, poza kompetencje samorządu, ale uznaliśmy, że ta komisja jest potrzebna, jest też czytelnym znakiem, że Katowice idą naprzód” – mówi Damian Stępień, szef klubu Forum Samorządowego i Marcin Krupa.

Co prawa miasto uznało, że powołanie komisji jest zgodne z przepisami, ale służby wojewody mogą mieć zupełnie inne zdanie na ten temat.

„Pierwsza ważna przeszkoda, to była kwestia zgodności z obowiązującym prawem. Wszystkie działania, które podejmuje rada miasta muszą być zgodne z ustawą o samorządzie, i niestety tego działania wprost jeżeli chodzi o klimat nie ma. Musieliśmy wypracować swoistą regułę działalności takiej komisji – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Komisja Klimatu przejmie część kompetencji Komisji Infrastruktury i Środowiska, Rozwoju, a także Komisji Transportu. Ostatecznie o jej losie zdecyduje wojewoda, a w przypadku unieważnienia uchwały – nie wykluczone, że Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie