Autobusy PKM Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Liczne utrudnienia czekają na mieszkańców w związku z organizacją Tour de Pologne na terenie województwa śląskiego. ZTM z tego powodu musi zmienić prawie 200 rozkładów jazdy autobusów i tramwajów – te zostaną dostosowane do czasu i trasy przejazdu kolarzy. Część zmian będzie wprowadzana dynamicznie – w czasie imprezy. Pasażerowie muszą być czujni, a w Katowicach i innych miastach pojawią się na przystankach osoby, które pomogą pasażerom odnaleźć się w tymczasowym rozkładzie jazdy.

Szczegółowe zmiany, które dotkną w sumie 56 gmin w regionie znajdziecie tutaj: etap I i etap II.

Zmiany w organizacji ruchu wynikające z zaplanowanego na 5 i 6 sierpnia I i II etapu wyścigu Tour de Pologne obejmują prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych. Przebiegają one niemal przez wszystkie 56 gmin, na obszarze których kursują pojazdy komunikacji miejskiej.

„Z racji skali wydarzenia w zasadzie każdy pasażer powinien zapoznać się z ogłoszonymi zmianami. To jedna z tych imprez, która w naszym regionie najbardziej wpływa na funkcjonowanie komunikacji miejskiej“ – przyznaje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – „W ostatnich tygodniach poświęciliśmy masę pracy, aby zminimalizować utrudnienia i zapewnić możliwość transportu pasażerom. Trasa przejazdu kolarzy jest jednak długa, setki ulic będą zamknięte i niestety wszyscy musimy się z tym zmierzyć. Aby uniknąć zaskoczeń należy zapoznać się z informacjami i zaplanować podróż z wyprzedzeniem“ – radzi Wawrzaszek.

Przed 5 sierpnia – przede wszystkim strona internetowa i infolinia będą źródłami informacji dla pasażerów. Na przystankach objętych zmianami umieszczone zostaną komunikaty, a przy około 30 najważniejszych z nich będą stali informatorzy. Osoby te będą ubrane w charakterystyczne odblaskowe kamizelki i będzie je można spotkać w różnych godzinach m.in. w pobliżu takich przystanków jak Chorzów Estakada, Chorzów Pałac Ślubów, Chorzów Rynek, Chorzów Teatr Rozrywki, Sosnowiec Dworzec PKP, Katowice Rynek, Katowice Chorzowska, Katowice Grundmanna, Katowice Plac Wolności, Katowice Sokolska, Katowice Piotra Skargi, Katowice Mickiewicza, Katowice Dworzec, Katowice Aleja Korfantego, Zabrze de Gaulle’a Ślęczka, Sośnica Apteka, Zabrze Goethego. Informatorów z Katowic, Chorzowa i Zabrza  będzie można nie tylko zapytać o szczegóły, ale i poprosić o przedstawienie wprowadzonej organizacji ruchu na mapie.

Ponadto na elektronicznych tablicach informacyjnych znajdujących się przy przystankach (SDIP) oraz na wygaszaczach automatów biletowych wyświetlane będą komunikaty opisujące ruch na pobliskim obszarze. Zdecydowana większość biletomatów  może również posłużyć do odczytania pełnego komunikatu poświęconego Tour de Pologne ze strony internetowej ZTM.

„Wiemy, że wyścig kolarski oprócz radości i sportowych emocji sprawi wielu osobom trudności w przemieszczaniu się. Dotyczy to i młodszych, i starszych. I tych, którzy korzystają z internetu, i tych, którzy preferują inne sposoby zdobywania informacji. Dlatego, chcąc zapewnić maksymalny komfort podróżnym, wykorzystujemy różne kanały komunikacji z pasażerami. Strona internetowa, media społecznościowe, informatorzy terenowi, biletomaty, elektroniczne tablice SDIP, plakaty w pojazdach, infolinia – źródeł informacji jest wiele. W zasadzie każdy ma możliwość sprawdzenia, czy jego linię objęła jakaś zmiana“ – mówi Wawrzaszek.

Organizator komunikacji miejskiej wskazuje jednocześnie, że niektóre decyzje o wyłączeniu ulic mogą być podejmowane przez odpowiednie służby w sposób bardzo dynamiczny.

„Nie sposób zatem już dziś poinformować o wszystkich zmianach dotyczących komunikacji miejskiej. Dlatego też 5 i 6 sierpnia organizujemy „Dni na żywo na Alercie“. Nasi pracownicy na profilu ZTM Alert na Facebooku będą na bieżąco publikować najważniejsze informacje o  utrudnieniach w komunikacji miejskiej“ – zapowiada rzecznik ZTM.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.