Mural w Szopienicach / fot. Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia

Jakie są koszty życia w katowickich dzielnicach? Sprawdzili, gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej. W rankingu przygotowanym dla Otodom najlepiej wypadły Szopienice-Burowiec. To tam ceny są najbardziej atrakcyjne – nie chodzi o tylko o koszty życia, ale też zakup nieruchomości. Gdzie jest najdrożej?

Nie sposób zauważyć niekorzystnych zmian cen. Rosnące opłaty czy drożejąca żywność sprawiają, że ich portfele stają się szczuplejsze znacznie szybciej niż jeszcze przed kilkoma laty. Jak sytuacja wygląda w Katowicach.

Otodom zapytało katowiczan jak z ich perspektywy wygląda obecny poziom kosztów życia i zakupu mieszkania w poszczególnych dzielnicach. Mieszkańcy ocenili trafność dwóch stwierdzeń: “Koszty nabycia i utrzymania nieruchomości w mojej okolicy nie są wygórowane” oraz “Koszty życia w mojej okolicy nie są wygórowane”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 5 – „zgadzam się w pełni”.

Reklama

Szopienice-Burowiec z najlepszymi cenami

To właśnie ta okolica Katowic może pochwalić się zwycięstwem w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 w kategorii koszty życia i jednocześnie mianem najtańszej dzielnicy. Szopienice-Biurowiec, bo o nich mowa, zostały najlepiej ocenione przez mieszkańców i odnotowały wynik 3,14 punktu. Dzielnica wyprzedziła w klasyfikacji takie części miasta jak Dąbrówka mała (3,10), Murcki (3,04) czy Załęże (3,02). Tym samym zapewniła sobie awans aż o 16 pozycji w porównaniu do ostatniej edycji Rankingu Dzielnic Katowic z 2017 roku.

Ceny w dzielnicach Katowic – co się zmieniło?

Od czasu publikacji Rankingu Dzielnic z 2017 roku zmieniło się zadowolenie mieszkańców, a dokładniej nastąpił jego wyraźny spadek. Katowiczanie nie przechodzą obojętnie obok kwestii wydatków na życie, co widać w porównaniu wyników z poprzednią edycją badania. Tylko cztery dzielnice uzyskały oceny powyżej “trójki” i – co ciekawe – nie były one faworytami, biorąc pod uwagę ostatnią klasyfikację z 2017 r.

Załęska Hałda-Brynów, która przed trzema laty była zdecydowanym liderem pod względem kosztów życia, dziś zajęła 7 miejsce z oceną 2,38. Podobnie w przypadku Osiedla Tysiąclecia (2,79)  – niegdyś brązowego medalisty, a obecnie dzielnicy na 8 miejscu rankingu. Z kolei jeśli mowa o najsłabiej ocenianych dzielnicach w kategorii wydatków i cen nieruchomości, to wśród nich znalazło się Śródmieście (2,41), Kostucha (2,38) i zamykające ranking Zarzecze (2,37).

Katowice, a inne miasta Rankingu

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Katowice zajmują pod względem zadowolenia z kosztów życia piąte miejsce. Najlepiej jest w Białymstoku (2,94), a stolicę województwa śląskiego, w której średnia ocena to 2,71 wyprzedzają jeszcze Lublin (2,84), Bydgoszcz (2,83) i Szczecin (2,77). Najmniej zadowoleni z kosztów życia są mieszkańcy Warszawy (2,43), Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.