Sąd Okręgowy w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko niegospodarności w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów S.A. i spółkach zależnych. Chodzi o wydarzenia z lat 2011-2013 kiedy województwem śląskim rządziła Platforma Obywatelska wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz Ruchem Autonomii Śląska. Marszałkiem był wtedy Adam Matusiewicz (PO). Śledztwo dotyczy szkody, które wyrządzono GPW i zależnych od niej spółkach na ponad 130 mln zł.

GPW to spółka akcyjna, której ponad 80 procent akcji należy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Sprawa dotyczy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A., a także w spółek zależnych – w tym Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów Dystrybucja sp. z o.o. Aktem oskarżenia objęto 18 osób. Wśród osób oskarżonych jest były prezes i wiceprezes GPW S.A., były prezes i wiceprezes GPW Dystrybucja Sp. z o.o., członek zarządu jednego z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz przedsiębiorcy.

„Wymienionych oskarżono o popełnienie łącznie 37 przestępstw, w tym niegospodarności, oszustw, prania brudnych pieniędzy, poświadczania nieprawdy w dokumentach, przyjmowania korzyści majątkowych, udzielania pomocnictwa do niegospodarności, posługiwania się sfałszowanym wekslem” – tłumaczy Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Szkody wyrządzone spółkom opiewają na ponad 130 mln zł.

„Zarzuty przedstawione członkom zarządu tych spółek związane są z podejmowanymi przez nich nieprawidłowymi i nieekonomicznymi decyzjami na podstawie których dochodziło do angażowania pieniędzy spółki GPW S.A. Ustalenia śledztwa wskazują, iż na skutek tych decyzji doszło do wyrządzenia szkody w latach 2011-2013 w majątku Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w kwocie ponad 35 mln złotych, a w majątku Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Dystrybucja sp. z o.o. w kwocie ponad 82 mln. zł. Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, iż pieniądze spółek samorządowych angażowane były, poprzez między innymi zakup obligacji, certyfikatów Funduszu Inwestycyjnych Zamkniętych, bez szczegółowej analizy sytuacji finansowej kontrahenta, bez analizy ryzyka inwestycji oraz bez stosownego zabezpieczenia zwrotu wierzytelności w szereg inwestycji” – tłumaczy rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Oskarżeni w śledztwie nie przyznają się do zarzutów, składali też wyjaśnienia. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ich majątek na kwotę 14 mln zł. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

W jednym przypadku 5 lat grozi oskarżonemu, któremu zarzuca się kierowanie przez niego popełnieniem przestępstwa przez inną osobę. Polegało to na sfałszowaniu weksla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.