3,6 tys. osób na Śląsku otrzymało dodatki solidarnościowe. Stracili pracę z powodu epidemii. W całym kraju wsparcie otrzymało około 17 tys. osób, w sumie na kwotę ponad 20 mln zł. Tylko Sosnowiecki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych miał wypłacić 2,1 mln zł na rzecz ponad 1,7 tys. klientów, to najwięcej w Polsce.

„Tak szybkie wsparcie osób uprawnionych do nowego świadczenia z tytułu utraty pracy z powodu epidemii koronawirusa było możliwe dzięki wysokiej jakości przygotowaniu organizacyjnemu, finansowemu i informatycznemu Zakładu. Wymagało to ogromnej mobilizacji pracowników ZUS” – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Dodaje, że wypłata dodatku to kolejne ogromne zadanie, które ZUS wziął na siebie.

Sosnowiecki oddział ZUS nie tylko przyjął najwięcej wniosków, ale też wypłacił najwięcej pieniędzy w stosunku do innych oddziałów w całym kraju.

„Wsparcie otrzymało ponad 1,7 tys. osób na łączną kwotę przekraczającą 2,140 mln zł” – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W województwie śląskim na konta 3675 osób trafiło świadczenie w łącznej wysokości ponad 4,5 mln zł.

Dla kogo dodatek

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony zakończyła się. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia.

Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

1 Komentarz

  1. Teraz nie muszą się zastanawiać czy zapłacić za prąd czy kupić dziecku plecak… a kiedyś takie dylematy były na porządku dziennym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.