Marszałek Jakub Chełstowski / fot. InfoKatowice.pl

Radni stwierdzili, że w województwie śląskim dobrze gospodarzyli w ubiegłym roku. Nie zaciągnięto ani złotówki kredytu, a wykonanie budżetu przekroczyło 90% – to najlepszy wynik od 18 lat. W sumie 26 radnych było za udzieleniem absolutorium Zarządowi Województwa Śląskiego.

„Analizując wydatki w poszczególnych województwach wynika, że nasz region wypada dobrze. Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Od 2002 wykonanie wydatków, a więc realizacja zadań, po raz pierwszy przekroczyło próg 90 procent i wyniosło prawie 94 %” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski, w trakcie sesji absolutoryjnej.

Jednym z większych sukcesów dla obecnego Zarządu Województwa Śląskiego jest nie zaciąganie kredytów. Choć była taka możliwość.

Bez kredytów

Uchwała budżetowa na 2019 rok zakładała zaciągnięcie 128 mln zł kredytu i tym samym wzrost zadłużenia województwa, niemniej nie było takiej potrzeby i nie wzięliśmy ani złotówki kredytu. Rok ubiegły zamknęliśmy wynikiem dodatnim. Od 2008 roku budżet zamykał się deficytem, teraz jest po raz czwarty z rzędu, nadwyżka budżetowa w kwocie prawie 170 mln zł. Uzyskaliśmy również tzw. wolne środki wynikające z rozliczenia przychodów i rozchodów budżetowych w wysokości ok. 55 mln zł. Łączny wynik budżetu za 2019 rok to kwota prawie 225 mln zł” – podsumował marszałek Jakub Chełstowski.

Dochody w uchwale budżetowej oszacowano na kwotę 1 mld 608 mln 300 tys. 130 zł, a wydatki uchwalono w wysokości 1 mld 622 mln 374 tys. 49 zł. Dla zrównoważenia budżetu zaplanowano na pokrycie potrzeb wydatkowych sumę 132 mln 105 tys. 607 zł przychodów, w tym 128 mln 79 tys. 607 zł z tytułu kredytów bankowych oraz 4 mln 26 tys. zł ze spłat rat pożyczek udzielonych zakładom opieki zdrowotnej.

Uchwałami Sejmiku zwiększono w trakcie roku przychody budżetu o prawie 150 mln zł wolnych środków z roku 2018 oraz zmniejszono plan kredytów do zaciągnięcia o 36  mln zł.

Śląskie na drugim miejscu

Wykonanie dochodów 2019 roku utrzymało Województwo Śląskie na drugim miejscu wśród reszty regionów. Najwyższe dochody w 2019 roku osiągnęło tylko Województwo Mazowieckie, ponad 3,3 mld zł.

Pod względem nakładów na oświatę, nasz region zajmuje drugie miejsce w Polsce po Województwie Mazowieckim. Śląskie wydało 150 mln zł. Mazowieckie o 21 mln zł więcej. W zakresie ochrony zdrowia plasujemy się na czwartym miejscu w kraju (106 mln zł w 2019 roku), a w polityce społecznej – na trzecim (71 mln zł). Pod względem nakładów na kulturę utrzymaliśmy drugie miejsce z wydatkami rzędu 186 mln zł. Najwięcej na opiekę zdrowotną, politykę społeczną i kulturę wydało Mazowsze. Śląskie jest liderem w zakresie sportu i kultury fizycznej utrzymaliśmy się  na pierwszym miejscu z kwotą prawie 36 mln zł.

3 KOMENTARZE

  1. No i gdzie są teraz ci eksperci ekonomiczni z wiadomo której partii? 😉 Tej samej, która chciała pół śląska kolegom w warszawie oddać? Bardzo dobrze, że mamy taki rząd, oby jeszcze długo ci ludzie byli za sterami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.