Rita Raga

Zamknięte lokale, odwołane imprezy – Rita Raga opowiada o tym, jak pandemia wpłynęła na lokalną scenę muzyczną, jak sytuacja wygląda teraz i czy są powody do radości.

Rita Raga – wokalistka, producent muzyczny, DJ, multiinstrumentalistka śląskiej sceny muzycznej. Tworzy i wykonuje szeroko pojętą elektronikę z elementami etno i psychodelicznymi, wykorzystując wokal, gitarę i perkusjonalia na żywo. Istotna jest dla niej warstwa tekstowa – emocjonalna, refleksyjna, czasem filozoficzna.

Rita opowiada o ogromnych zmianach, jakie zaszły w branży muzycznej w okresie minionych miesięcy w Katowicach. Brak możliwości organizowania jakichkolwiek wydarzeń mocno odczuli zarówno właściciele lokali, organizatorzy imprez, jak i muzycy. Aktualnie część restrykcji została zniesiona, ale te obecne nadal mocno ograniczają pełne wznowienie działalności. Trudno zatem odrobić straty i kontynuować planowe działanie. Wiele klubów może zostać w związku z tym zamkniętych na stałe, a niektórzy organizatorzy i muzycy zmuszeni są do podejmowania innych zajęć zarobkowych.

Czy pojawiły się jakieś nowe ciekawe inicjatywy na scenie w czasie pandemii?

Rira Raga: Popularność live streamów zdecydowanie przejdzie do historii. Sama praktykowałam granie koncertów i setów w tej formie. Było to ciekawe doświadczenie, nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z publiką!

Twoje plany związane z muzyką?

RR: W kwestii produkcji muzycznej i pracy studyjnej nic się u mnie nie zmieniło – aktualnie kończę pracę nad moją nową EPką w stylu szeroko pojętej wokalnej elektroniki z dodatkiem żywych instrumentów, a do nadchodzącego singla powstaje aktualnie klip wideo. Mam nadzieję, że będę miała możliwość grania tego materiału na coraz większej ilości koncertów i live’ów.

Sytuacja w branży muzycznej powoli wraca do normy. Czy w związku z tym zaczęły się pojawiać również bookingi?

RR: Tak, organizatorzy szybko zareagowali na zniesienie części obostrzeń, pojawiło się wiele małych eventów plenerowych. Jestem bardzo zadowolona z faktu, że mój kalendarz na ten sezon bardzo szybko się zapełnił, nie pozostawiając niemal żadnych wolnych weekendów. Tak więc już w czerwcu zaczynam trasę koncertową po kraju i (mam nadzieję – bo zależy to od dalszych zmian obostrzeń) Czechach, co niezmiernie mnie cieszy – wspaniale będzie znowu muzycznie spotykać się z publiką!

Rita wykonuje live performance oraz live DJ sety z wokalem i instrumentami na żywo, a także sety DJskie w stylach psytrance (pod aliasem “Ragini”) na eventach, festiwalach i koncertach w całej Polsce (np. Slot Art Festival, Zabytkowa Kopalnia Guido, La Boheme), a także w Czechach i w Niemczech. Śpiewała również w Japonii. Jej numery ukazały się na licznych kompilacjach, notowane były na Beatport Charts, internetowych listach przebojów oraz w plebiscycie radiowej Czwórki. Rita występowała też w lokalnych TV, a jej muzyka grana była w audycjach radiowych. Ponadto artystka współtworzy cykl eventów w Chorzowie pod nazwą “Raga Rytmy”, łączących muzykę etno i elektroniczną. W 2020 kilka jej numerów ukazało się na kompilacjach, a EPka zawierająca jej numer w remixach uznanych na świecie artystów sceny psychedelic chill wydana została nakładem jednego z najbardziej rozpoznawalnych labeli tego podgatunku – Altar Records.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.