Marszałek Saługa i arcybiskup Skworc / fot. Urząd Marszałkowski / 2016 r.
Reklama

Kilka dni temu informowaliśmy o kronawirusie w Kurii Metropolitalnej. Objętych kwarantanną wtedy było kilkanaście osób, zamknięto kurię. Teraz kolejne osoby trafiły na kwarantannę, w tym arcybiskup Wiktor Skworc.

Najpierw chorobę stwierdzono u jednego z pracowników w kurii. Teraz potwierdzono kolejny przypadek.

Reklama

Pracownicy kurii przeszli badania na COVID-19. Jak się okazało chorobę bezobjawowo przechodzi jeden z biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej (bp Grzegorz Olszowski). Wobec tego kolejne osoby zostały skierowane na kwarantannę.

„Zaistniałą sytuację i jej rozwój nadzoruje i monitoruje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. Jej decyzją kwarantanną zostali objęci także Metropolita katowicki, Biskupi pomocniczy, Arcybiskup Senior i inni” – informuje ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik Metropolity katowickiego.

Metropolita katowicki wydał też zarządzenia odnośnie postępowania w czasie pandemii.

Zarządzenie Metropolity Katowickiego w aktualnej sytuacji epidemiologicznej z dnia 18 czerwca 2020 roku.

  1. W związku z pojawiającymi się – w szeroko pojętej przestrzeni społeczno-kościelnej – zakażeniami koronawirusem i zachorowaniem na Covid-19, mając na uwadze zdrowie i życie wiernych, których otaczamy duszpasterską troską, oraz duszpasterzy, zwracam się do wszystkich z serdecznym apelem o konsekwentne i wytrwałe stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Aktualnie chodzi o zasłanianie ust i nosa. Wskazanie to obowiązuje wszystkich uczestników liturgii z wyjątkiem celebransów. Przypominając zaś Zarządzenie z dnia 28 maja br., nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania (p.2), o czym duszpasterze powinni systematycznie informować.
  2. W związku z przypadkami zachorowania duchownych na Covid-19 i orzeczeniem wobec nich kwarantanny, zarządzam co następuje:
  • stwierdzenie zakażenia i orzeczenie kwarantanny wobec duchownego i jego najbliższych współpracowników – podjęte przez kompetentne służby sanitarne (Sanepid) – skutkuje w trybie natychmiastowym poddaniem się wskazaniom służb sanitarnych i koniecznością zgłoszenia tego faktu do dyrektora Wydziału Duszpasterstwa;
  • w razie nakazu okresowego zamknięcia parafialnego kościoła, wiernym tej parafii udzielam dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Równocześnie zachęcam, aby w miarę możliwości uczestniczyli we Mszy św.
    w kościołach parafii sąsiednich lub przeżywali Mszę św. dzięki transmisjom;
  • po uzyskaniu zgody Sanepidu na ponowne otwarcie kościoła należy bezzwłocznie udostępnić świątynię wiernym i podjąć sprawowanie sakramentów przez duszpasterzy nie objętych kwarantanną (np. księża z dekanatu).

Bracia i Siostry!

W czasie zmagania się z zagrożeniami związanymi z trwającym stanem epidemicznym, szczególnego znaczenia w relacjach społecznych nabiera zasada solidarności, która konkretyzuje się poprzez budowanie wzajemnych więzi, gesty pomocy, przyjaźni i miłości społecznej. Wyjątkową formą solidarności jest modlitwa, przede wszystkim udział we Mszy świętej.
Wyrażając radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych, serdecznie zachęcam i zapraszam do udziału w Wielkiej Tajemnicy Wiary, która daje życie. Bądźmy wierni niedzielnej Eucharystii i świętowaniu niedzieli jako dnia Boga i człowieka!

Wszystkich serdecznie zachęcam do wytrwałej modlitwy. Wołajmy nieustannie: Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny – zmiłuj się nad nami!

Zgodnie z dotychczasową praktyką Zarządzenie należy umieścić w gablotce i na głównej stronie internetowej parafii.

 

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki

Reklama

1 Komentarz

  1. „Wyjątkową formą solidarności jest modlitwa, przede wszystkim udział we Mszy świętej.”

    Czyli powyższa sytuacji niczego ich nie nauczyła i dalej zapraszają wiernych do największej zarazkowni na godzinne seanse wzajemnej aktualizacji bazy wirusów… (oto ciało wirusa, bierzcie i chuchajcie na siebie wszyscy).

    „zapraszam do udziału w Wielkiej Tajemnicy Wiary, która daje życie” – niektórym daje śmierć po zarażeniu wirusem, ale co tam, ważne, że na ofiarę zebrane. Wiernych nie zabraknie, a koszyk sam się nie napełni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.