Marszałek Jakub Chełstowski / fot. Urząd Marszałkowski
Reklama

Marszałek Województwa Śląskiego zaapelował o pełne otwarcie granicy między Śląskiem, a czeskim regionem morawsko-śląskim. Wcześniej strona czeska zapowiedziała, że na granicy ruch nie zostanie przywrócony do tego sprzed pandemii. Powodem jest zagrożenie epidemiologiczne w województwie śląskim. „Jesteśmy wściekli i bezradni. Dokonano podziału kraju na Polskę i Śląsk” – stwierdziła burmistrz Cieszyna, domagając się reakcji ze strony rodzimej dyplomacji i władz województwa.

Czeskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że otwierane granice od dzisiaj nie obejmują wspomnianego przejścia granicznego między województwem śląskim, a regionem morawsko-śląskim. Inne będzie można przekraczać bez problemu. Jedynie ze Śląska trzeba będzie pokazywać test na COVID-19.

Reklama

„Wczoraj wystosowałem pisma do premiera RC A.Babiša i hetmana kraju morawsko-śląskiego @ivondrak w sprawie zmiany decyzji o blokadzie granic dla mieszkańców Śląska. Ta decyzja jest zaskakująca. Sytuacja na #Śląskie jest stabilna i pod kontrolą. Liczymy na zmianę stanowiska” – napisał w niedzielę na Twitterze Jakub Chełstowski.

„Jesteśmy wściekli i bezradni. Dokonano podziału kraju na Polskę i Śląsk” – pisała wcześniej w mediach społecznościowych Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna w mediach społecznościowych. – „Da nas granica nadal jest zamknięta, Czesi do nas też nie przyjdą. Wszystko w trakcie matur, egzaminów… Pracownicy transgraniczni muszą powtórzyć testy na obecność koronawirusa. Na jakiej zasadzie chcą weryfikować, kto jest ze Śląska? Ta sytuacja rodzi wiele pytań i jest dla mnie absurdalna” – dodała.

Marszałek Chełstowski zapowiedział wideokonferencję z przedstawicielami rządów centralnych Polski i Czech, które ma pomóc wypracować rozwiązanie sytuacji.

„Przez #COVIDー19 wszyscy tracą” – stwierdził Chełstowski.

Od piątku do niedzieli Śląski Urząd Wojewódzki informował o kolejnych 507 zakażeniach w naszym regionie. Z czego 286 to pracownicy sektora wydobywczego.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim – stan na 14 czerwca: 

– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej / ostatni raport – 8900 / 8755

– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2/ostatni raport – 320 320

– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport – 10336 / 10513

– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 116429

– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 85202

– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim /ostatni raport – 10842 / 10682

– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport – 2910 / 2799

– liczba zgonów /ostatni raport – 265 / 260

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarła 82-letnia kobieta z powiatu wodzisławskiego; w szpitalu w Cieszynie zmarły: 84-letnia kobieta z powiatu żywieckiego i 40-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego; w szpitalu  w Tychach zmarli: 80-letni mężczyzna z Tychów i 73-letni mężczyzna z Katowic.

Reklama

1 Komentarz

  1. Polityka zagraniczna rzadu lezy! Cala unia sie na nas otworzyla a niby sojusznicy z Czech, Slowacji i Wegier z tak zwanej Grupy Wyszechradzkiej zamykaja przed nami granice! Wstyd!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.