Katowice oberwały mocno po kieszeni. Tną inwestycje, obcinają Budżet Obywatelski do 20 mln zł od przyszłego roku. Tym samym potwierdzają się informacje podawane kilka tygodni temu przez InfoKatowice.pl. Miasto z podatków za kwiecień otrzymało o 46 mln zł mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. To oznacza zaciskanie pasa, w mocno drenowanej miejskiej kasie.

– Za kwiecień 2020 roku zanotowaliśmy aż 42% spadek dochodów z tytułu udziału w podatku PIT w porównaniu do ubiegłego roku. Oznacza to, że do kasy miasta w kwietniu wpłynęło 26 mln zł mniej. Z kolei nasze dochody z udziału w podatku CIT spadły aż o 80%, co oznacza uszczuplenie miejskiej kasy o kolejne 20 mln zł. Przyszłe miesiące pomimo sukcesywnego odmrażania gospodarki nie pozwolą na odrobienie wszystkich strat w tym zakresie. Wręcz przeciwnie – eksperci prognozują, że negatywne skutki będą znacząco zauważalne w nadchodzących miesiącach, nawet latach – mówi Danuta Lange, Skarbnik Miasta Katowice i dodaje, że miasto zrezygnowało ze znaczącej części swoich dochodów lokalnych poprzez wprowadzone zwolnienia najemców – przedsiębiorców z czynszów w lokalach komunalnych oraz podjęte uchwały w sprawie ulg w podatku od nieruchomości. To w konsekwencji również ubytek dochodów na poziome kilkudziesięciu milionów złotych.

Z czego rezygnują Katowice?

O tym, że trudne czasy zapukały do miejskiej kasy mówiło się już od początku tego roku. Koronawirus pogorszył znacznie sytuację. W trakcie majowej sesji radni przegłosują oszczędności rzędu 12,6 mln zł.

Reklama

„W ramach Pakietu Oszczędnościowego 1.0 zwolnione środki w całości zostaną przesunięte na walkę z pandemią – w szczególności na najbardziej kosztowny Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

1,99 mln zł to oszczędności związane z wynagradzaniem pracowników w Urzędzie Miasta. W Katowicach nie były konieczne cięcia płac, jednak wstrzymano wypłacanie nagród i nabory na istniejące wakaty. Z kolei 1,8 mln zł to oszczędności związane z rezygnacją z organizacji Kongresu Miast Edukacyjnych, który miał się odbyć w tym roku w Katowicach. Blisko 1,46 mln zł to oszczędności w zakresie promocji miasta i turystyki biznesowej, a ponad 600 tys. zł to oszczędności związane z dotacjami na sport i wydarzeniami sportowymi, które nie odbyły się lub nie odbędą ze względu na pandemię.

„Nasze działania związane z szukaniem oszczędności nie mogą koncentrować się wyłącznie na roku bieżącym. Biorąc pod uwagę długookresowe skutki obecnego kryzysu musimy myśleć o racjonalnym, a nade wszystko realnym podejściu do planowania budżetów kilku najbliższych lat. Dlatego, poza oszczędnościami w wydatkach bieżących, dokonujemy także oszczędności w pozycji wydatków inwestycyjnych na kolejne lata, poprzez ich przesuwanie w czasie lub rezygnację” – dodaje Danuta Lange.

Na kolejne lata mają zostać przesunięte: budowa pomnika ku czci Ofiar Tragedii Górnośląskiej (zwolnienie w 2020 r. kwoty 6 mln zł) czy też przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rej. Ul. Kaskady i Grota Roweckiego (zwolnienie w 2020 r. kwoty 2,92 mln zł oraz 2,77 mln zł w 2021 r.).

Zmianie ulegają także plany dotyczące utworzenia kolejnej siedziby Centrum Organizacji Pozarządowych (COP) – finalnie nie zostanie ona umiejscowiona w kamienicy przy ul. Młyńskiej, co wiązałoby się ze znacznymi kosztami dot. modernizacji budynku i adaptacji pomieszczeń do obowiązujących przepisów (zwolnienie 450 tys. zł w latach 2020-2021 dot. m.in. wykonania inwentaryzacji, ekspertyz i rozpoczęcia opracowania dokumentacji projektowej). Dla nowej siedziby COP zostanie określona inna lokalizacja, która pozwoli ograniczyć koszty.

1/3 Budżetu Obywatelskiego mniej

Obcięta zostanie także pula Budżetu Obywatelskiego. Od 2021 będzie to 20 mln zł, do tej pory było to 30 mln zł. W ramach 20 milionowej puli – 3 mln zł będzie przeznaczone na debiutujący w tym roku zielony budżet obywatelski, a 17 mln zł na „zwykły” budżet obywatelski. Oznacza to wprowadzenie łącznych oszczędności w przyszłorocznym budżecie na poziomie 11,6 mln zł.

Ze względu na pandemię w tym roku nie uda się także zrealizować większości zadań w ramach tzw. Inicjatywy Obywatelskiej z łączną pulą 1 mln zł. Mają one w większości charakter miękki. Dlatego wnioskodawcom zostanie zaproponowane przesunięcie ich realizacji na 2021 rok.

To jednak nie koniec cięć. Katowice dalej będą szukać oszczędności.

2 KOMENTARZE

  1. Zbudujcie wiecej stadionow! Tu szukaja po pare mln oszczednosci a lekka reka biora kilkaset mln kredytu na niepotrzebny stadion. Rece opadaja, takich mamy orlow w magistracie!

    • Dokładnie, to powinna być pierwsza inwestycja do wycięcia. Z tej inwestycji w ogromnej części korzystałaby najgłupsza katowicka menelnia i patologia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.